استفاده ۴۷ میلیون ایرانی از اینترنت موبایل

استفاده 47 میلیون ایرانی از اینترنت موبایل | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

مهر: مرکز بررسی‌های فنی اقتصادی وزارت ارتباطات آخرین وضعیت نفوذ فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور  اعلام کرد. بر مبنای این آمار،۴۷ میلیون ایرانی از اینترنت موبایل استفاده می‌کنند. آمار و اطلاعات حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور تا پایان شهریور ماه امسال ازس وی بررسی‌های فنی اقتصادی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری مهم بخش اطلاعات اعلام کرد.

در این گزارش، شاخص‌های مهم بخش ارتباطات و فناوری اطاعات در مقایسه با سال ۸۶ و بر مبنای ضریب نفوذ و تعداد تلفن‌های ثابت دایر شده در کشور، ضریب نفوذ و تعداد مشترکان فعال موبایل در کشور،  تعداد سیم‌ کارت‌های واگذار شده، تعداد سیم کارت‌های فعال، تعداد روستاهای دارای ارتباط و دارای تلفن خانگی، تعداد تلفن‌های همگانی نصب شده در کشور، ظرفیت پهنای باند اینترنت بین‌الملل و IP داخلی و نیز تعداد مشترکان پهن باند سیار و ثابت، مورد ارزیابی قرار گرفته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد ضریب نفوذ تلفن ثابت در کشور تا پایان شهریور ماه ۳۸/۶۹ درصد است و این در حالی است که در سال ۸۶ ضریب نفوذ تلفن ثابت ۳۳/۴۹ درصد بوده است. در همین حال ۳۰ میلیون و ۶۶۱ هزار و ۸۴۴ خط تلفن ثابت در کشور دایر است. در همین حال ضریب نفوذ مشترکان فعال تلفن همراه که در سال ۸۶ حدود ۳۹/۵ درصد بود و هم اکنون به ۱۰۶/۴۳ درصد رسیده است و این نشان می‌دهد که در ۱۰ سال گذشته نفوذ موبایل در ایران بیش از ۲/۵ برابر شده است. در همین حال تعداد سیم کارت‌های واگذار شده در کشور تا پایان شهریورماه امسال ۱۵۶ میلیون و ۵۴۸ هزار و ۵۱۱ خط اعلام شده است. از سوی دیگر تعداد سیم کارت فعال تلفن همراه در کشور هم اکنون در دست مشترکان است نیز  ۸۵ میلیون و ۶۴ هزار و ۴۶ سیم کارت عنوان شده است.

بر مبنای بررسی‌های انجام شده، شمار روستاهای دارای ارتباط که در سال ۹۱ حدود ۵۲ هزار و ۹۶۵ بوده، هم اکنون به ۵۵ هزار و ۲۰۷ روستا بوده است. برآوردها نشان می‌دهد که ۴۸ هزار و ۹۷۶ روستا در کشور دارای تلفن خانگی هستند و ۱۱۵ هزار و ۵۵۰ دستگاه تلفن همگانی در کشور نصب شده است.

بر مبنای ارزیابی انجام شده پهنای باند اینترنت بین‌الملل تا پایان شهریور ماه امسال به یک هزار و ۱۱۴ گیگابیت بر ثانیه رسیده است و این در حالی است که در سال ۸۶ ظرفیت پهنای باند اینترنت بین‌الملل ۶/۰۵ گیگابیت بر ثانیه بوده است که رشد هزار برابری را نشان می‌دهد. در همین حال ظرفیت پهنای باند شبکه اینترنت داخل کشور نیز از ۳۱/۸ گیگابیت برثانیه در سال ۸۸ به ۸۰۰ گیگابیت بر ثانیه رسیده است. این در حالی است که ظرفیت پهنای باند داخلی در ۶ ماه نخست امسال بدون تغییر نسبت به انتهای سال ۹۵ ارزیابی می‌شود.

بررسی‌ها حاکی از آن است که ۴۷ میلیون و ۳۳۲ هزار و ۵۵۵ مشترک در کشور از اینترنت موبایل و پهن باند سیار استفاده می‌کنند و شمار مشترکان اینترنت ثابت (پهن باند ابت از طریق فناوری ADSL وفیبر) بالغ بر ۱۰ میلیون و ۴۹۰ هزار و ۱۱۸ مشترک اعلام شده است.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره ۴۱۹۱