اصابت چوب حراج به بیت‌کوین

اصابت چوب حراج به بیت‌کوین | طراحی سایت rsmedia

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

دنیای اقتصاد: نیمی از ارزش بازار ارزهای دیجیتالی از بین رفت. بازار ارزهای رمزنهاد تا یک ماه گذشته بالای ۷۰۰ میلیارد دلار برآورده می‌شد؛ اما پس از شکل‌گیری جبهه همگانی علیه این دارایی‌های دیجیتالی، این ارزش به زیر ۳۵۰ میلیارد دلار نزول کرد. قیمت بیت‌‌کوین به زیر ۸۰۰۰ دلار رسید و سایر ارزهای رمزپایه نیز نسبت به روزهای قبل شدیدا افول کردند. هراس از ریزش بیشتر قیمت این ارزها باعث شد صفوف فروش از صفوف خرید طولانی‌تر شوند. افزایش عرضه و نبود تقاضای کافی دست به دست هم دادند تا افت قیمت ارزهای رمزپایه قوت بیشتری بگیرد. در واقع، سرمایه‌گذارانی که سرمایه خود را به ارزهای دیجیتالی  اختصاص داده بودند، به منظور اجتناب از زیان بیشتر، دارایی‌های خود را به حراج گذاشتند. دارایی‌های خود را به حراج گذاشتند. افزایش هراس در روزهای آتی می‌تواند ارزش بازار ارزهای دیجیتالی را به زیر ۳۰۰ میلیارد دلار نیز بکشاند.

بازار ارزهای دیجیتالی نصف شد!

سقوط بیت‌کوین به زیر ۸۰۰۰ دلار بالاخره محقق شد. در کنار بیت‌کوین، ارزهای رمزنهاد دیگر نیز کاهش‌های شدیدی تجربه کرده‌اند و ارزش بازار مجموع آنها به زیر ۳۵۰ میلیارد دلار نزول کرد. بازار ارزهای دیجیتالی تا چند هفته قبل، ارزشی بالغ بر ۷۰۰ میلیارد دلار داشت، اما افزایش هزینه استخراج و ثبت تراکنش موفق، به همراه رشد سختی استخراج، معامله‌گران فعال و سرمایه‌گذاران دیجیتالی را دچار هراس از سقوط کامل بازار ارزهای رمزپایه کرد. ظهور این هراس تنها ۲ ماه پس از رکورد ۲۰ هزار دلاری بیت‌کوین، نوسانات شدید این بازار را مورد توجه بیشتری قرار داده است. معامله‌گرانی که سیگنال نوسانات غیرمعمول را همزمان با هراس از ریزش بازار حس کرده‌اند، تصمیم به تبدیل ارزهای دیجیتالی خود به ارزهای کاغذی مانند دلار و یورو گرفتند. این واکنش باعث شد صف عرضه‌کنندگان به شدت شلوغ‌تر از صف متقاضیان ارزهای رمزنهاد شود و بالطبع نتیجه آن ریزش قیمت این دارایی‌های دیجیتالی بود. بیت‌کوین در مقاطعی به زیر مرز ۷۵۰۰ دلاری نیز کشیده شد، اتریوم، ریپل و سایر ارزهای مطرح نیز تجارب مشابهی ثبت کردند.

رشد پوند و طلا با سکون دلار و یورو

اونس طلا، هفته گذشته باقیمت ۱۳۳۲ دلاری به کار خود پایان داده بود. با شروع به فعالیت بازار جهانی در منطقه آشیا- اقیانوسیه، فلز زرد با شیب اندکی تقویت شد. تا ساعت ۸ بعد از ظهر دیروز، طلا به قیمت ۱۳۳۴ دلاری نیز رسیده بود. شاخص دلار تا عصر دیروز تغییر خاصی تجربه نکرد، اما نسبت به ین تضعیف شد. پوند استرلینگ که به بالاترین سطح خود از زمان «برگزیت» رسیده، همچنان روند صعودی خود را ادامه داد. تقویت پوند در حالی ثبت شد که دلار و یورو تغییر چندانی به خود ندیدند. با توجه به حساسیت دوطرفه دلار و طلا نسبت به یکدیگر، کاهش ارزش هر کدام می‌تواند دیگری را به صعود تحریک کند. برآورد از روند بازارهای جهانی، شانس دلار را بیشتر از فلز زرد نشان می‌دهد؛ چرا که نرخ بازدهی اوراق خزانه با سررسید بلند مدت (۱۰ ساله) باز هم افزایش یافت. این نرخ دیروز به بالای ۸۵/۲ درصد نیز رسید. تعدد روزهای متوالی که با رشد بازدهی اوراق ۱۰ ساله همراه شده‌اند، چشم‌انداز شاخص دلار را مثبت بروز می‌دهد.

آغاز نزول بازار سهام؟

از طرفی بازار سهام در اروپا، آسیا و آمریکا روند نزولی را تجربه کردند. شاخص «نیکی» ژاپن بیش از ۲ درصد تضعیف شد و شاخص‌های سهام اروپایی نیز افت یک درصدی ثبت کردند. سایر شاخص‌های آسیایی نیز روزهای کاهشی را سپری می‌کنند. روند بازار سهام اروپا ششمین روز کاهشی خود را آغاز کرده و امکان دارد این روند به روزهای آینده منتقل شود. پس از آنکه شاخص میانگین صنعتی داوجونز، روز جمعه ۵/۲ درصد ریخت، سیگنال‌های کاهشی برای بازار سهام آمریکا نیز به کرات مخابره می‌شوند. بازگشایی بازار سهام ایالات متحده، سیگنال‌های کاهشی را جدی بروز داد و شاخص‌های ۵۰۰S&P، داوجونز و نزدک یکی از پس دیگری پایین‌تر از سطح بسته شده در انتهای هفته پیشین باز شدند.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره ۴۲۶۱