ایران در جمع ۲۰ کشور پرکاربر اینترنت جهان

ایران در جمع 20 کشور پرکاربر اینترنت جهان | طراحی سایت

 واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

تعداد کاربران اینترنت ایران طی ۱۷ سال گذشته ۲۲ هزار درصد رشد داشته است.

شاید زمانی که در ایران استفاده از اینترنت یک کار تفننی، گران‌قیمت و سرگرمی شمرده می‌شد اما براساس تحقیق‌های جدید ایران طی سال‌های اخیر رشد چشمگیری در میزان کاربران اینترنت داشته است. براساس تحقیقی که دانشگاه کالیفرنیا انجام داده کاربران اینترنت در ایران از سال ۲۰۰۰ تاکنون بیش از ۲۲ هزار درصد افزایش داشته است.

این رشد چشمگیر کاربران اینترنت باعث شده تا ایران در جمع ۲۰ کشوری که بیشترین کاربران اینترنت را دارند قرار بگیرد. براساس نتایج این تحقیقات که بخشی از آن را پروفسور فیروز نادری، از مدیران ارشد سابق ناسا منتشر کرده ایران در جدول کشورهای دارای بیشترین کاربران اینترنت رتبه ۱۶ را دارد. هر چند درباره آمار کاربران اینترنت کشور و تعاریف آن همیشه حرف و حدیق زیادی بوده اما در این تحقیق کاربران اینترنت ایران تا ۳۰ ژوئن۲۰۱۷(نهم تیرماه) ۵۶ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر تخمین زده شده است. به سال ۲۰۰۰، ۲۲ هزار و ۵۸۰ درصد رشد داشته است. این تحقیق نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۷، ۷۰ درصد ایرانی‌ها کاربر اینترنت بوده‌اند.

در میان کشورهای خاورمیانه ایران بیشترین تعداد کاربر اینترنت را دارد. این عقیده وجود دارد که دسترسی به اینترنت را دارد. این عقیده وجود دارد که دسترسی به اینترنت روی تلفن‌های همراه نقش چشمگیری در افزایش تعداد کاربران اینترنت در ایران به ویژه در سال‌های اخیر داشته است. براساس شاخص‌های اعلام شده از سوی درگاه پایش جامعه اطلاعاتی ایران، تعداد کاربران اینترنت ایران در سال ۹۵ حدود ۵۳٫۲۳ درصد جمعیت کشور برابر با ۴۲ میلیون و ۵۴۴ هزار و ۷۵۳ نفر بوده است. اسفندماه سال ۹۴، تعداد کاربران اینترنت کشور برابر با ۴۵٫۳ درصد جمعیت کشور معادل ۳۶ میلیون و ۲۰۶ و ۶۰۰ نفر بود؛ بنابراین ۶ میلیون و ۳۳۷ هزار و ۹۵۳ نفر تنا در سال ۹۴ تا ۹۵ به کاربران اینترنت در ایران افزوده شدند.

این رشد به ویژه در میان دولت‌های دهم و یازدهم بسیار چشمگیر است. سرانه دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت در ابتدای دولت یازدهم یک کیلوبیت بر ثانیه بود که هم‌اکنون این پارامتر به ۳۵ کیلوبیت بر ثانیه رسیده است.

اتحادیه بین‌المللی مخابرات کاربر اینترنت را کسی می‌داند که در ۳۰ روز گذشته حداقل یک بار آنلاین بوده است.

چالش سرعت

هرچند میزان کاربر اینترنت ایران طی سال‌های اخیر با شبکه ۳G و ۴G رشد چشمگیری داشته است اما هنوز سرعت و هزینه اینترنت برای بسیاری از کاربران یک مسئله جدی است. سرعت میانگین اینترنت جهان در سال جاری ۷٫۲ مگابیت بر ثانیه بود که نسبت به سال قبل ۱۵ درصد  افزایش یافته است. کره جنوبی هنوز رکورد بیشترین سرعت میانگین میان کشورها را با معدل ۲۸٫۶ مگابیت بر ثانیه دارد. سنگاپور هم سریع‌ترین اتصال را با سرعت ۱۸۴٫۵ مگابیت بر ثانیه به ثبت رسانده است. اما در آمار موسسه «آکامای تکنولوژی» ایران با میانگین سرعت ۴٫۷ مگابیت بر ثانیه با وجود پیشرفت ۳۳ درصدی نسبت به سال قبل، رتبه صد و هفتم را از میان ۱۴۹ کشور جهان دارد. این موسسه آمریکایی، هر ۳ ماه در سال گزارش‌هایی از میانگین سرعت اینترنت کشورهای مختلف ارائه می‌کند. براساس این گزارش ۶۱ درصد از اتصالات ایران به اینترنت با سرعتی بالاتر از ۴ مگابیت بر ثانیه بوده است.

منبع: روزنامه همشهری/ شماره ۷۲۳۰