ایران متحد در مقابل ترامپ با کمک شبکه‌های اجتماعی

ایران متحد در مقابل ترامپ با کمک شبکه‌های اجتماعی | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

هشتگ‌های کاربران ایرانی در واکنش به ترامپ در شبکه‌های اجتماعی تبدیل به ترند جهانی شد.

همیشه درباره استفاده از شبکه‌های اجتماعی در کشور حرف و حدیث زیاد بوده است. گروهی شبکه‌های اجتماعی را از بیخ و بن نفی می‌کنند و خواستار بسته‌شدن آنها هستند و از سوی دیگر گروهی از لزوم استفاده از ابزاهای جدید در دنیای مدرن حرف می‌زنند. جمع شب پس از سخنرانی ترامپ اما شبکه‌های اجتماعی نمونه بارز اتحاد مردم ایران در مقابل صحبت‌های رئیس‌جمهور آمریکا بود. هرچند حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران مدت کوتاهی پس از سخنرانی ترامپ در کاخ سفید سخنرانی خوبی در مقابل مواضع ضد ایرانی ترامپ داشت اما کاربران ایرانی هم در شبکه‌های اجتماعی تبدیل به سرخط اول خبرهای جهان شدند. ساعتی پس از سخنرانی ترامپ در توییتر چند هشتگ و عبارت وارد ترند جهان شد. ایران، IRGC (سپاه پاسداران)، روحانی و JCPOA(برجام) و Never trustUSA هشتگ‌ها و عباراتی بودند که به دلیل استفاده زیاد، در ترندهای جهانی توییتر جای گرفتند.

تبدیل شدن به ترند جهانی در توییتر درحالی صورت گرفته که کاربران به سختی وارد این شبکه اجتماعی می‌شوند و دسترسی آنها به این شبکه بسته است. محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات چندی پیش از تلاش برای رفع فیلترینگ توییتر خبر داده بود. اینستاگرام که دسترسی مردم به آن آزاد است با هشتگ Persian-gulf# تبدیل به کلاس جغرافی برای دونالد ترامپ شد. پس از آنکه ترامپ از واژه مجعول خلیج عربی به جای خلیج فارس استفاده کرد، بسیاری از هنرمندان و چهره‌های مشهور در کنار کاربران شبکه‌های اجتماعی با انتشار تصاویری از خلیج‌فارس و همچنین هشتگ Persian-gulf# به این اقدام رئیس‌جمهور آمریکا واکنش دادند. پست آخر حساب دونالد ترامپ در اینستاگرام که مربوط به تصاویر سخنرانی او درباره ایران بود هم بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار کامنت داشت که بخش مهم آن به هشتگ Persian-gulf# اختصاص پیدا کرد.

تبدیل شدن به سوژه رسانه‌ها

ترند شدن این هشتگ‌ها باعث جلب توجه رسانه‌های مختلف جهان شد. درباره خلیج فارس پیش از همه توییت محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران مورد توجه قرار گرفته که در واکنش به استفاده از این عبارت توسط رئیس‌جمهور آمریکا نوشت: همه می‌دانستند دوستی ترامپ به بالاترین قیمت فروشی است. حالا می‌دانیم که جغرافی‌اش م فروشی است. الجزیره در گزارشی براساس این توییت‌ها افکار عمومی مردم کشور را از صحبت‌های ترامپ عصبانی اعلام کرد و این گزارش تبدیل به تیتر یک سایت انگلیسی این شبکه شد. شبکه تلویزیونی پی‌بی‌اس آمریکا هم گزارشی مفصل از توییت‌های کاربران ایرانی منتشر کرد و به تحلیل واکنش افکار عمومی ایران براساس شبکه‌های اجتماعی پرداخت.

سی‌ان‌ان هم در گزارشی به وکنش مردم ایران براساس شبکه‌های اجتماعی پرداخت و به صورت خاص به ترند شدن هشتگ Never trustUSA پرداخت.

منبع: روزنامه همشهری/ شماره ۷۲۲۲