بلاتکلیفی هزاران کسب و کار خرد تلگرامی

بلاتکلیفی هزاران کسب و کار خرد تلگرامی | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

لیدا ایاز: سوی دیگر فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی بخشی است که هنوز هم به چشم بسیاری نیامده است. کند شدنفروش بسیاری از فروشگاه‌های خرد و حتی فروشندگانی که نام و نشانی نداشتند و به صورت انلاین کار می‌کردند. دارندگان کسب و کارهای گمنام که درصد قابل توجهی از آنها جوانان هستند. همان‌ها که بعد از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه یا مدرسه جایی برای مشغول شدن به کار در بازار رسمی یا شغل تخصصی خود نیافتند بنابراین کوشیدند کم‌کم با کمک شبکه‌های محبوب اجتماعی تاسیس کنند.

آنها سعی دارند صدای اعتراض خود را پس از از دست دادن تنها مفر درآمدشان از برخی شبکه‌های پر مخاطب به گوش مسوولان برسانند؛ از جمله تشکیل کمپین‌های اعتراضی با عناوینی همچون «حمایت از شاغلان تلگرام» در این کمپین معترضان به زبان ساده اعتراض خود را نسبت به بسته شدن این شبکه نشان دادهاند همچون این متن نآقای رئیس جمهور من به عنوان یک ایرانی می‌خواهم تلگرام رفع فیلتر شود. فیلتر شدن تلگرام آسیب جدی و فراوانی به هزاران فرصت شغلی وارد می سازد.» در آماری هم که در این کمپین‌های اعتراضی اعلام شده به صورت غیر رسمی از اشتغال به کار ده‌ها هزار ایرانی در پیام رسان تلگرام خبر داده است.

۹ هزار کسب و کار رسمی در تلگرام

جدیدترین آماری که از مرکز رسانه‌های دجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلامشده نشان می‌دهد ۹ هزار کسب و کار خرد اینترنتی که درگیر قطع شدن ارتباطشان از تلگرام هستند در یک هفته اخیر با مشکلاتی مواجه شده‌اند.

به گفته سید مرتضی موسویان، رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد به «دنیای اقتصاد» در آمار رسمی این سازمان ۱۹ هزار کانال شامددار به ثبت رسیده که از این تعداد ۹ هزار کانال مرتبط با فروش کالا یا خدمات بوده‌اند. به گفته او اما تفکیک این موضوع که چند دسته از ایت کانال‌ها صرفاً فروش کالا بوده‌اند ممکن نیست چرا که ارائه این آمار بر اساس خود اظهاری افراد بوده است. قابلیت‌هایی که تلگرام برای تبادل اطلاعات و آسان سازی دسته بندی آنها برای کاربرانش ایجاد می‌کند یکی از دلایل محبوبیت آن محسوب می‌شود. به طور مثال تولید بات‌های ویژه فروش محصولات در فضای تلگرام که گفته می‌شود هزینه تولید هر بات بین ۵۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومان بوده است و با از دست رفتن این کانال‌های فروش عملاً این بات‌ها نیز کارکرد خود را از دست می‌دهند.

به گفته موسویان یک موسسه فرهنگی در حال آماه سازی بستری است که بسیاری از ویژه‌گی‌های تلگرام پشتیبانی می‌کند او می‌گوید: «به طور مثال اگر کاربران تلگرام هزینه‌ای برای ساخت ربات‌های مخصوص به این شبکه کردند. در این بستر می‌توانند از همان ربات‌ها استفاده کنند چرا که مدل کد نویسی استفاده شده در این بستر بسیار شبیه به تلگرام است. هر چند هنوز برای بر گرداندن کاربرانی که عضو کانال‌های تلگرام این کسب و کار بودند، راه‌حلی پیدا نشده است او می‌گوید: «ایتا» ام این پیام رسان است که فعلاً در مرحله آزمایش قرار دارد و به احتمال زیاد به زودی افتتاح خواهد شد. اما با وجود طراحی شبکه‌های داخلی که قابلیت کاربردی کردن بات‌های تلگرامی را دارند رئیس مرکز رسانه‌های دیجیتال می‌گوید دارندگان کسب و کارهای تلگرامی علاقه‌ای به استفاده از این بسترها ندارند.

رشته کسب و کارهای مجازی پنبه شد

اما در هفته اخیر وضعیت پیش آمده برای کسب و کارهای خرد و مجازی به واسطه قطع شدن شدن فعالیت تلگرام در ایران منتقدان بسیاری را به اعتراض کردن وا داشت. از جمله نمایندگان مجلس که از آن به عنوان اختلال در برنامه‌های حمایتی دولت از تجارت مجازی یاد می‌کنند.

ناهید تاج الدینه دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس در واکنش به این مساله به «ایسنا» گفت: «فیلترینگ تلگرام همه رشته‌های دولت را در زمینه کسب و کارهای مجازی پنبه خواهد کرد و متاسفانه نقشه راه دولت را در این زمینه مخدوش می کند. فیلترینگ تلگرام یک نقص غرض بزرگ در این زمینه محسوب می‌شود.

تاج الدین معتقد است که اگر هدفگذاری دولت روی ایجاد اشتغال مجازی است باید از سر پا بودن تلگرام و دیگر شبکه‌های مجازی دفاع کند. علاوه بر مزیت‌های اشتغال، حضور مجازی در تلگرام و اینستاگرام به بخشی از سبک زندگی جامعه تبدیل شده و باید برای این سبک زندگی احترام قائل بود. از سوی دیگر یک کارشناس حوزه فناوری اطلاعات به «ایسنا» می‌گوید که طبق برخی آمارها حدود ۱۵ درصد از کسب و کارهای مجازی در چند روز اخیر از بین رفته‌اند.

به گفته مهدی غیبی، بخشی دیگری از فعالیت‌های مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی به صورت خارج از شبکه بوده‌اند که آنها هم آسیب دیده‌اند به این معنی که این شبکه‌ها بستری برای تبلیغات و معرفی تولیدات در حوزه‌های دیگر بوده‌اند که حالا هم با اتفاقات پیش آمده و هم فیلتر شدن، کسب و کارها هم دچار مشکل شده‌اند. در روزهای اخیر دولت به خصوص وزیر ارتباطات و رئیس جمهوری از سوی کاربران برای باز کردن فیلترینگ تلگرام تحت فشار قرار دارند. این را از حجم کامنت‌های مردم در زیر پست‌های مسوولان دولتی به خصوص وزیر ارتباطات می‌توان دریافت. به زودی اما بسیاری از صاحبان مشاغل کوچک و آنلاین تصمیم می‌گیرند که راهی را بدون پایگاه فروش ثابت خود در تلگرام بیابند اما نکته اصلی اینجاست که ضررهایی که در این جابه‌جایی متحمل شده‌اند را باید به تنهایی و بدون حمایت هیچ نهادی از جیب بپردازند.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره ۴۲۳۵