بیت‌کوین حباب دارد؟

بیت‌کوین حباب دارد؟ | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

دنیای اقتصاد: وجود «حباب بیت‌کوین» در روزهای درخشش این ارز دیجیتالی، بیش از پیش مورد توجه بازارها، اقتصاددانان و سرمایه گذاران قرار گرفته است. سازندگان فرضیه حباب بیت‌کوین، از نزدیکی زمان درهم شکستنبازار این پدیده پولی جوان خبر می‌دهند. آنها توقف روند وسوسه انگیز رشد قیمت بیت‌کوین را مصادف با هجوم سرمایه گذاران برای فروش پیش‌بینی می‌کنند. در این حالت، قیمت بیت کوین به شدت افت خواهد کرد؛ اما روند تاریخی قیمت این ارز دیجیتالی از اثبات ناپذیری وجود حباب حکایت دارد. ارزش هر بیت‌کوین در سال ۲۰۱۳، حدود ۸۴ برابر شده بود تا اولین ادعای حباب در این سال مطرح شود. در حالی که منتقدان در انتظار ترکیدن حباب بیت‌کوین بودند، این ارز دیجیتالی، در سال ۲۰۱۷ نیز رشد چشمگیری از خدو نشان داد و قیمت هر بیت‌کوین از ابتدای سال جاری تا روز گذشته، ۱۷ برابر شد. حبابی که فرضیه سازان در سال ۲۰۱۳ تخمین زده بودند، به مراتب بزرگ‌تر از حباب امسال بود تا هشدار آنان چندان بر روند بازارها اثرگذاری نکند. طبیعت نا شناخته بیت‌کوین، عدم امکان مداخله انسانی در الگوریتم شبکه و فقدان شواهدی که توان تحلیل روند صحیح قیمتی را فراهم می‌کنند نیز فرضیه حباب بیت‌کوین را به چالش می‌کشند.

بیت‌کوین در یک نگاه!

شبکه دیجیتالی بیت‌کوین از سال ۲۰۰۹ میلادی توسط شخص یا اشخاص ناشناسی با نام مستعار «ساتوشی ناکاموتو» راه‌اندازی شد و در دسترس عموم قرار گرفت. قیمت هر بیت‌کوین در ماه‌های ابتدایی کسر نامشخصی حدود یک ده هزارم دلار آمریکا تخمین زده شده و مقدار مشخص آن تا سال ۲۰۱۰ میلای مبهم بود. اولین نشانه مستدل از قیمت قطعی بیت‌کوین به ماه جولای سال ۲۰۱۰ باز می‌گردد. در اولین تراکنش با قیمت ثبت شده، ۱۰ هزار بیت‌کوین برای خرید دو عدد پیتزا صرف شد. هر بیت‌کوین در این مبادله حدود ۴۱ ده هزارم دلار ارزش داشت که در مقایسه با قیمت صبح روز گذشته مبلغ نا چیزی محسوب می‌شود. قیمت هر بیت‌کوین روز جمعه به بیش از ۱۷ هزار و ۱۷۰ دلار رسید که رکورد جدیدی در تاریخ این پدیده دیجیتالی به حساب می‌آید. در واقع بیت‌کوین‌هایی که سال ۲۰۱۰ برای خرید دو پیتزا خرج شده بودند. روز جمعه بیش از ۱۷۰ میلیون دلار ارزش داشتند. پس از «روز پیتزایی» تراکنش‌های بیت‌کوینی با موج حمایتی جدیدی روبه ‌رو شدند و روند افزایشی ارزش این ارز رمز نهاد تا سال ۲۰۱۳ با شیب ملایمی ادامه یافت. اولین جبهه‌گیری اقتصاددانان نسبت به تقویت روز افزون قیمت ارز ساتوشی، با افزایش ۸۴۰۰ درصدی ارزش هر بیت‌کوین از ابتدای ماه ژانویه سال ۲۰۱۳ تا پایان نوامبر همین سال، شکل گرفت. این کارشناسان اقتصادی، از بروز حباب قیمتی در بازار ارز دیجیتالی اظهار نگرانی می‌کردند و به طور مداوم، نزدیکی زمان سقوط بیت‌کوین را به سرمایه گذاران وعده می‌دادند. هرچند ماه پایانی سال ۲۰۱۳ با افت شدید ارزش پول دیجیتالی همراه بود؛ اما میانگین قیمت بیت‌کوین تا پایان سال ۲۰۱۶ بالای خط ۵۰۰ دلاری باقی ماند. پس از کریسمس سال جاری میلادی، بیت کوین وارد مرحله جدیدی از تغییرات قیمتی شد که باز هم معمای حباب قیمتی را بر سر زبان منتقدان ارزهای دیجیتالی انداخت.

سال ۱۷۰۰ درصدی ارز دیجیتالی!

سال ۲۰۱۷ میلادی برای بیت کوین به سال پر حشیه و در عین حال خوش یمنی تبدیل شد. با اینکه ارز رمز نهاد سال جدید خود را با قیمت ۹۶۶ دلاری آغاز کرد.

تداوم رکورد شکنی بیت‌کوین

اما گذشت ۱۱ ماه از ثبت این قیمت، نشان داد که بازار ارزهای دیجیتالی در حال به چالش کشیدن نظام پولی سنتی است. ارزش یک بیت‌کوین از ابتدای سال ۲۰۱۷ تا روز ۸ دسامبر (جمعه)، بیش از ۱۷ برابر شد. به عبارتی بیت‌کوین روز جمعه به قله ۱۷ هزار دلاری صعود کرد. تقویت بی‌وقفه قیمت این پدیده، دیجیتالی در سال جاری، به دو مولفه کلی مربوط می‌شود اولین مولفه، افزایش پذیرش عمومی این پدیده نوظهور به عنوان یک روش تبادل مالی و سرمایه‌گذاری است، شرکت‌های بسیاری در ۱۱ ماه اخیر مبادلات مالی بر پایه ارزهای دیجیتالی به خصوص بیت‌کوین را رسماً پذیرفته‌اند. آغاز امکان معامله آتی بیت‌کوین در شرکت‌های بزرگی مانند بورس کالای شیکاگو و کار گروه CBOE، تنها بخشی از پذیرش رو به گسترش ارزهای دیجیتالی است، دستگاه های خودپردازی که قابلیت تبدیل بیت‌کوین به ارزهای رایج دنیا را دارند در بیش از ۱۵ هزار شعبه فعالیت می‌کنند. مولفه دومی که در حال حمایت از پول‌های رمزنهاد است، افزایش میل عمومی به اجتناب از درگیری با عوامل سیاسی و ژئوپلتیک است. به عنوان مثال، افزایش بحران در زیمباوه، ونزوئلا و برخی دیگر از کشورهای آفریقایی، ارزش پول ملی و امنیت مالی شهروندان این کشورها را به خطر انداخت و به دنبال آن، سرمایه‌گذاری این افراد در بازار ارزهایی دیجیتالی به خصوص بیت‌کوین به شدت افزایش یافت. عوامل دیگری مانند افزایش تعداد ارزهای رمزنهاد و ارتقای مکانیزم شبکه بلاک چین نیز بر روند تقویتی بیت‌کوین بی‌تاثیر نبوده‌اند؛ اما از طرف دیگر، روز به روز بر تعداد منتقدان ارزهای دیجیتالی افزئده می‌شود و پایه مشترک تمام انتقادها همان حباب قیمتی است که در سال ۲۰۱۳ واقع شده بود.

حباب بیت‌کوین واقعی است؟

حباب قیمتی زمانی رخ می دهد که ارزش یک کالا با اختلاف مشهود نسبت به قوه ذاتی آن در بازار معامله شود. برای مثال، حباب قیمتی سهام نزدک در اوایل قرن بیستم، به دلیل افزایش افراطی تقاضا و اعتماد بی‌پشتوانه به ارزش ذاتی این سهام رخ داد صعود ارزش سهام نزدک پس از ماه‌ها با بن‌بست مواجه شد؛ چرا که بازار بالاخره با ارزش ذاتی نزدک روبه‌رو شد. پیش‌بینی حباب قیمتی تنها در صورتی ممکن است که عامل یا عوامل ارزش آفرین برای یک کالا، قابل مقایسه یا بررسی دقیق باشند. به عبارتی حباب تنها زمانی اثبات می‌شود که ترکیده باشد. کارشناسانی که به وجود حباب در بازار بیت کوین اصرار می‌ورزند، دلیل عمده این فرضیه را افزایش بی‌رویه تقاضای خرید می‌داند. آنها معتقدند زمانی که تب تقاضا طلبانه بیت‌کوین به دنبال پایان رشد فراطبیعی قیمت فروکش کند، هجوم تقاضای فروش، بازار بیت‌کوین را درهم خواهد شکست. روند تاریخی بروز و اتمام حباب‌های اقتصادی معروف مانند ماجرای «دریای جنوب»، از سوی این گروه مخالف، به عنوان تضمین فرضیه‌شان در نظر گرفته می‌شود؛ با این حال، طبیعت ناشناخته مکانیزم ارزهای دیجیتالی، عدم امکان مداخله نهادی و اانسانی در الگوریتم شبکه، فقدان شواهد و دلایلی که توان تحلیل روند صحیح قیمت را فراهم می‌کنند، از جمله دلایلی هستند که حباب قیمتی بیت‌کوین را با تردید مواجه می‌کنند.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره ۴۲۱۰