تحولات بازار دیجیتال ایران در سال نو میلادی

تحولات بازار دیجیتال ایران در سال نو میلادی | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

دنیای اقتصاد: در هفته‌های اخیر بازار تجهیزات کامپیوتری و وسایل مرتبط با آن تحت‌الشعاع اتفاقاتی بوده که همزمان با اجرای طرح رجیستر شدن کالاهای متصل به سیم‌کارت روی داده است؛ اتفاقاتی که احتمال افزایش قیمت محصولات کامپیوتری در بازار ایران را تشدید کرده است. گفته می‌شود دولت امارات در سال جدید میلادی قصد دارد پنج درصد مالیات بر ارزش افزوده از کالاهایی که به این کشور وارد می‌شود اعمال کند؛ موضوعی که از لحظه اجرایی شدن آن می‌تواند تأثیر مستقیمی بر قیمت کالاها در بازار کامپیوتر ایران بگذارد، چرا که مبدا ورودی کالاهای دیجیتالی به ایران عمدتا از طریق امارات است که یکی از مهم‌ترین دروازه‌های ورود کالاهای خارجی به کشور محسوب می‌شود.

همزمان در این بازارهای اگرچه برخی از کالاها همچنان با افزایش قیمت مواجه بوند اما بسیاری از فعالان این بازار معتقدند که بسیاری از کالاهایی که در دایره طرح شناسنامه‌دار شدن (طرح رجیستری) نمی‌گنجند، هنوز هم دست‌خوش تغییرات قیمت می‌شوند خصوصا که با تعطیلی بازارهای خارجی به مناسبت سال نوی میلادی و ثابت ماندن وضعیت بازارها در روزهای اخیر برخی از گمانه‌ها بر افزایش نسبی قیمت حکایت می‌کند.

یکی از فعالان بازار کامپیوتر با اعلام این خبر می‌گوید که در روزهای آینده شاخص تعیین قیمت کالاهای این بازار تحت‌تأثیر این اتفاق تغییراتی به خود خواهد دید.

محسن بهنامی به «دنیای اقتصاد» می‌گوید: «به نظر می‌رسد تا افزوه شدن حداقل ۵ درصد به هزینه سفارش‌دهندگان محصولات کامپیوتری قیمت محصولات کامپیوتری ایران هم بالا برود. هرچند مالیت ارزش افزوده در زمان صادرات دوباره به صادرکننده بازگردانده می‌شود اما نکته این است که صادرکنندگان محصولات به ایران به دلیل تحریم ایران نمی‌توانند فروش خود را صادرات ذکر کنند.» به گفته او این افزایش قیمت در حالی رخ می‌دهد که اجرای طرح رجیستری هم باعث افزایش قابل توجه قیمت‌ها(حتی قیمت محصولاتی که شامل رجیستری نمی‌شوند) در بازار شده است. اعمال مالیات ۵ درصدی ارزش افزوده برای سال ۲۰۱۸ از مدت‌ها قبل تصمیم‌گیری و توسط کنسول ملی فدرال امارات (FNC) اعلام شده است. این تنها امارات نیست که این میزان ارزش افزوده روی محصولات و خدمات اعمال کرده بلکه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس(GCC) شامل بحرین، عمان، قطر و عربستان سعودی همگی توافق به اجرای این میزان مالیات ارزش افزوده کرده‌اند.

براساس قانون امارات کسب و کارهایی که درآمد آنها حداقل ۳۷۰ هزار درهم در سال باشد، باید مالیات ارزش افزوده یپردازند که این شامل ۴۵۰ هزار شرکت خصوصی در این کشور می‌شود.

بنابراین پیش‌بینی می‌شود وضعیت بازارهای کامپیوتری که به تدریج با اجرا شدن مراحل پیشرفته‌تر طرح رجیستری گوشی‌ها در بازار ایران تحت‌تأثیر قرار گرفته است با وجود چنین تحولاتی در میان کالاهای وارداتی با نوسان قیمت همراه شود. همچنین با ورود بازارهای جهانی به سال نوی میلادی و توزیع تجهیزات تکنولوژی جدید در این بازارها، در روزهای آینده قیمت نهایی برای مصرف‌کننده در بازارهای کشور در روزهای آینده با تغییرات همراه خواهد بود.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره ۴۲۲۹