تحول بزرگ صفحه نمایش های موبایل

تحول بزرگ صفحه نمایش های موبایل | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

عاقله ترابی: کمتر از ۱۰ سال می‌شود که بازار گوشی‌های هوشمند عمومیت جالب توجهی پیدا کرده و حالا دیگر در اغلب جوامع کمتر کسی را می‌توان دید که صاحب یک گوشی هوشمند نباشد. در همین راستا رقابت بین تولیدکنندگان این نوع گوشی‌ها هم افزایش یافته و حالا هریک در تلاش هستند با قابلیت‌های ویژه کاربران را به سمت خود جلب کنند. یکی از موضوع‌هایی که این سال‌ها درباره گوشی‌های هوشمند مطرح می‌شود مقاومت این موبایل‌ها است. برای همه ما مقاومت موبایلمان اهمیت زیادی دارد. بارها شده که گوشی از دستمان افتاده و شکسته است. یکی از علل اصلی شکسته‌شدن گوشی‌های هوشمند خرد شدن صفحه نمایش آن است که تعمیرش هم پرهزینه است. مثلا کمپانی اپل برای تعویض صفحه نمایش آی‌فون ایکس ۲۷۹ دلار دریافت می‌کند. طبق یک نظرسنجی در انگلستان که اخیرا انجام شده است، حدود نیمی از مردم دست کم یک بار صفحه موبایلشان را خراب کرده‌اند و ۲۰ درصد بریتانیایی‌ها گفته‌اند که بیشتر از ۶ ماه با صفحه گوشی‌ شکسته‌شان زندگی کرده‌اند. طبق این آمار حدود ۱۴ درصد از این موارد به صدمات ایجاد شده با صفحه شکسته ختم شده‌اند. کمپانی موتورولا نیز در سال ۲۰۱۵ طبق یک نظرسنجی مشابه اعلام کرد که به صورت جهانی ۵۰ درصد از مردم صفحه شکسته موبایل را تجربه کرده و ۲۳ درصد از آنها به استفاده از موبایل با صفحه شکسته ادامه داده‌اند.

در همین راستا تولیدکنندگان موبایل همواره در پی مقاوم کردن شیشه نمایش گوشی‌هایشان هستند. در این میان گوریلاگلس نامی است که در گوشی‌های مقاوم همیشه به چشم می‌خورد. حدود یک دهه از عرضه نخستین نسخه گوریلاگلس از سوی شرکت کورنینگ میگذرد و تاکنون در بیش از ۵ میلیارد دستگاه استفاده شده است. کمپانی کورنینگ ۱۶۵ سال است که شیشه می‌سازد و به همین سبب بهترین دانشمندان دنیا در این حوزه را دارد. امروزه گوریلاگلس از تمامی شیشه‌های  موجود در این عرصه با اختلاف چشمگیری بهتر عمل می‌کند. جان بین، مدیر کل و معاون اول شرکت کورنینگ در این باره می‌گوید: ما ۱۰ سال پیش تصمیم گرفتیم مشکل شکستن یا خش برداشتن شیشه‌ موبایل‌ها را حل کنیم و در این راه به پیشرفت‌های بزرگی رسیده‌ایم ولی هنوز تا رسیدن به هدف نهایی فاصله داریم و همچنان به دنبال رسیدن به شرایط ایده‌آل هستیم.

شیشه موبایل چگونه می‌شکند؟

اگر موبایل شما از دستتان رها شده و به محض برگرداندن گوشی آن را سالم ببینید می‌توانید خود را خوش‌شانس بدانید، اما ممکن است بذرهای یک فاجعه در موبایلتان کاشته شده باشد و شما آن را ندیده باشید. افتادن موبایل روی آسفالت می‌تواند آغاز آسیبی باشد که حالا دیده نمی‌شود و بعدها منتهی به یک شکستگی خواهد شد. از طرفی کلیدهای درون جیب شما هم می‌تواند سبب آسیب‌های میکروسکوپی بشوند که باعث آسیب‌پذیری بیشتر شیشه صفحه نمایش می‌شود. جان بین در این باره می‌گوید: ما در آزمایشگاه خود هزاران گوشی را با فشارهای بسیار می‌شکنیم تا ببینییم که آنها چگونه می‌شکنند و بعد درباره انواع این ضربه‌ها و شکستگی‌ها مطالعه می‌کنیم.

مقاومت شیشه در برابر خش

چند سال پیش حرف از استفاده کمپانی اپل از یاقوت کبود به جای گوریلا گلس در آی‌فون ۶ بود. اگرچه یاقوت کبود در برابر خش‌ها مقاومت بیشتری از گوریلا گلس دارد اما احتمال شکنندگی در یاقوت کبود در مقایسه با گوریلا گلس هنگان سقوط بیشتر است. در نهایت اپل با کورنینگ قرارداد بست اما بحث بر سر خش‌ها و صدمه‌های ناشی از سقوط همچنان ادامه دارد. البته اخیرا کمپانی کورنینگ گوریلاگلس مدل +SR را با قابلیت مقاومت بیشتر در برابر خش تولید کرده ولی عمدتا هدفش بازار ساعت‌های هوشمند است. این مدل در ساعت هوشمند سامسونگ مدل S3 استفاده شده و در حال ادامه کار با سایر سازندگان است. مشکل اصلی اینجاست که قیمت این نوع شیشه به علت پیچیدگی مراحل تولیدش بسیار بالاست و به همین سبب به کارگیری آن در گوشی‌های هوشمند به مراتب قیمت گوشی را بالا می‌برد.

لکه‌های چربی اثر انگشت

گذشته از ترک‌ها و خش‌ها، مشکلات دیگری نیز در شیشه‌های صفحه‌نمایش‌ها وجود دارد که برای کاربر آزاردهنده است؛ لکه‌های چرب به جامانده روی شیشه ناشی از اثر انگشت کاربر. پارچه میکروفیبری برای تمیز کردن گوشی راه نسبتا مناسبی برای حل این مشکل است که البته باید به همراه داشتن آن عادت کنید. شرکت کورنینگ برای حل این معضل به کاربران دستمال ETC را پیشنهاد می‌کند که به دستمال Oleophobic شناخته شده است. جان بین می‌گوید: این دستمال چربی را از بین می‌برد، بنابراین هنگامی که از آن استفاده می‌کنید لکه‌های چربی به آسانی پاک می‌شود و جالب اینکه چربی به آن نمی‌چسبد. البته جان بین یک راه دیگر برای رهایی از این مشکل پیشنهاد کرده و آن تدبیر ضد انعکاس در پشت شیشه گوشی است. در واقع نوعی فیلتر است که باعث می‌شود صفحه آسیب کمتری در برابر ضربه ببیند. البته اگر از این تدبیر در صفحه‌نمایش‌های امروزه که رزولوشن بالا دارند استفاده کنید، به مشکل برمی‌خورید. در واقع این نوع فیلتر سبب به وجود آمدن بخش‌های نورانی می‌شود. علاوه بر این، شرکت کورنینگ نوعی دستمال ضد میکروب برای گوشی‌های هوشمند تولید کرده است. در واقع در این نوع شیشه ماده‌ای شیمیایی تعبیه شده که باعث از بین رفتن میکروب‌های واقع در سطح شیشه می‌شود. اگر فکر می‌کنید برای گوشی هوشمندتان نیاز به چنین فرآیندی ندارید بد نیست بدانید که طبق مطالعه‌ای در دانشگاه آریزونا در سال ۲۰۱۲، گوشی‌های موبایل ۱۰ برابر بیشتر از صندلی‌های توالت حامل باکتری هستند. همچنین تحقیقی به تازگی انجام شده که با بررسی ۲۷ گوشی موبایل متعلق به دانش‌آموزان دبیرستانی، به میانگینی بالاتر از ۱۷ هزار باکتری ژنی روی هر گوشی پی برده است.

محافظ‌های صفحه نمایش‌ها

با برگشت به مقاومت در برابر آسیب‌دیدگی، کمپانی کورنینگ در حال تمرکز بر مقاوم‌تر کردن گوریلا گلس است، اما اگر شما نگران آسیب‌های سقوط یا خط و خش‌های روی موبایلتان هستید، پس به فکر قاب‌های موبایل یا محافظ‌های صفحه نمایش باشید.

البته به این نکته توجه کنیم که محافظ‌های پلاستیکی صفحه نمایش از گوشی در برابر خش‌ها محافظت می‌کنند نه از سقوط آن و اگر شما محافظت بیشتر می‌خواهید، استفاده کردن از شیشه محافظ روی گوشیتان بی‌شک تأثیرگذار است. در نهایت اینکه اگر صفحه گوشیتان دچار خط و خش شد متاسفانه راهی برای ترمیم آن وجود ندارد، بنابراین در چنین شرایطی تنها راه ممکن تعویض است.

با همه این تفاسیر تولیدکنندگان همچنان به دنبال طراح‌های براق‌تر، نازک‌تر و ظریف‌تر و صد البته مقاومت بیشتر در شیشه‌ها هستند. جان‌بین می‌گوید: یک سال یا بیشتر یا گورلا گلس مدل ۶ فاصله داریم که بی شک این نسخه به همراه خود سطح جدیدی از دوام را خواهد داشت. او تأکید می‌کند که در نهایت ما هرگز شیشه نشکن به معنای واقعی نخواهیم داشت، چرا که هر چیزی تحت فشار بالا شکسته خواهد شد، اما روزی که دیگر از افتادن گوشی از جیب یا هنگام سلفی گرفتن ترسی نداشته باشیم بسیار نزدیک است.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره ۴۲۲۹