تسلا بزرگ‌ترین باتری لیتیومی دنیا را ساخت

تسلا بزرگ‌ترین باتری لیتیومی دنیا را ساخت | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

آی‌تی‌ایران: ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت تسلا روز پنج‌شنبه اعلام کرد این شرکت به قول خود عمل کرده و بزرگ‌ترین باتری لیتیوم-‌ یونی دنیا را ظرف مدت ۱۰۰ روز ساخته است. ایلان ماسک در پستی که در توییتر خود منتشر کرده بود، اعلام کرد که اگر این شرکت موفق به ساخت این سیستم ذخیره برق در مدت زمان تعیین شده نشود، یک چک به مبلغ ۵۰ میلیون دلار را به دولت جنوبی استرالیا تحویل خواهد داد. اما شرکت تسلا این پروژه را حتی یک هفته زودتر از موعد مقرر با موفقیت با اتمام رساند.

این باتری شرکت تسلا که به منظور ذخیره انرژی تجدیدپذیر طراحی شده، حدود ۱۰۰ مگاوات ظرفیت ذخیره‌سازی دارد. قرار است پس از آزمایش کامل، این باتری به مزرعه انرژی بادی(توربینی) Horns dale که در ۲۰۰ کیلومتری شمال شهر آدلاید قرار دارد متصل شود. این مزرعه انرژی بادی را شرکت فرانسوی Neoen ساخته و اداره می‌کند. قرار است این باتری عظیم‌الجثه انرژی اضافی تولید شده از این نیروگاه را در خود ذخیره کند. پس از توفان بی‌سابقه‌ای که سال گذشته در استرالیا رخ داد و باعث قطعی برق بیش از ۱/۷ میلیون نفر از مردم استرالیا شد، دولت این کشور تصمیم گرفت منابع و تجهیزات تولید و نگهداری برق در این کشور را از ابتدا بررسی کرده و در ساختار کلی آنها تجدید نظر کند.

سخنگوی شرکت تسلا درباره این منبع ذخیره انرژی گفت: «منبع ذخیره انرژی تولید شده شرکت تسلا قرار است با استفاده از مزرعه انرژی بادی Horns dale شارژ شود و سپس این انرژی ذخیره شده را در ساعات اوج مصرف به تأسیسات صنعتی و الکتریکی جنوب کشور استرالیا منتقل کند. این باتری به حرکت دولت استرالیا در جهت استفاده هر چه بیشتر از انرژی‌های تجدیدپذیر کمک خواهد کرد.» ایلان ماسک روز پنجشنبه در توییتر خود از تمامی افرادی که در ساخت این باتری غول‌آسا شرکت داشتند تشکر کرد.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره ۴۲۰۲