تشخیص بیماری قلبی با اسکن چشم گوگل

تشخیص بیماری قلبی با اسکن چشم گوگل | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

دنیای اقتصاد: محققان گوگل و زیرمجموعه تحقیقاتی- پزشکی این شرکت که verily نام دارد موفق شدند راه جدیدی پیدا کنند که از طریق آن و با استفاده از تکنولوژی یادگیری ماشینی می‌توان امکان ابتلای افراد به مشکلات قلبی را مشخص کرد. در این روش جدید، با بررسی و اسکن پشت چشم فرد نرم‌افزار ساخته شده این شرکت می‌تواند اطلاعات اساسی از جمله سن فرد، میزان فشار خو، سیگاری یا غیرسیگاری بودن وی را مشخص کند. با استفاده از این اطلاعات می‌توان ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی مانند سکته قلبی را مشخص کرد.
با استفاده از الگوریتم جدید گوگل، دستیابی به اطلاعات اساسی بیماری برای پزشکان آسان‌تر و سریع‌تر خواهد بود و به همین شیوه می‌توان بدون نیاز به انجام آزمایش خون، ریسک بیماری‌های قلبی را در فرد تخمین زد. البته این روش فعلا باید مورد تست‌های بیشتری قرار گیرد تا برای استفاده کلینیکال آماده شود. گزارشی در Nature journal biomedical engineering منتشر شد که درباره این روش جدید اطلاعات بیشتری می‌دهد. آقای لوک آکدن، یکی از پزشکان محقق دانشگاه آدلاید که در زمینه تحلیل تکنولوژی یادگیری ماشینی تخصص دارد در مصاحبه‌ای با با Verge اعلام کرد که این تحقیقات جدید، کامل است و نشان می‌دهد که چگونه هوش مصنوعی می‌تواند به ابزارهای تشخیصی موجود کمک کند: «محققان این مرکز اطلاعات را تنها با استفاده یک روش کلینیکال دریافت می‌کنند، اما می‌توان نتایج متعددی از آن یک روش به دست آورد و از فرستادن بیمار برای مراجعه به پزشکان مختلف جلوگیری کرد.
دانشمندان گوگل و وریلی برای آموز این الگوریتم، از تکنولوژی هوش مصنوعی استفاه کرده و اطلاعات پزشکی بیش از ۳۰۰ هزار بیمار را تحلیل کردند. در بین اطلاعات جمع‌آوری شد. علاوه بر دریافت اطلاعات کلی پزشکی، اسکن چشم بیمار نیز به چشم می‌خورد. در بیشتر تحلیل‌های مرتبط با تکنولوژی یادگیری عمیق، بررسی شبکه‌های عصبی بدن بیمار نیز وجود دارد و می‌توان از این طریق اطلاعات تکمیلی و الگوهای مرتبط با بیماری‌های مختلف را کشف کرد.
البته باید قبول کرد که مشخص کردن وضعیت قلب با اسکن چشم کمی غیرمرتبط به نظر می‌آید، اما باید در نظر داشت که این دستیابی بر پایه سال‌ها تحقیقات عملی و پزشکی صورت گرفته است. بد نیست بدانید که دیوار داخلی پشت چشم پر است از رگ‌های خونی و می‌تواند تا حدودی وضعیت سلامت کلی بدن را منعکس کند. با بررسی ظاهر این دیوار که «فوندوس» نامیده می‌شود پزشکان می‌توانند وضعیت فشار خون، سن و سیگاری یا غیر سیگاری بودن فرد را مشخص کنند که همگی از مهم‌ترین عوامل تشخیص بیماری‌های قلبی هستند. یکی از پروفسورهای دانشگاه London’s UCL می‌گوید که متد جدید گوگل به نظر کاربردی قابل اعتماد است، زیرا قبلا نیز معاینه چشم یکی از روش‌های تشخیص ریسک بیماری‌های قلبی بوده است. وی همچنین معتقد است که هوش مصنوعی می‌تواند سرعت تحلیل‌های پزشکی را بالا ببرد اما روش‌های جدید باید برای استفاده عمومی کلینیکال، مدت بیشتری مورد مطالعه و آزمایش قرار بگیرند.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره ۴۲۷۴