ثروتمندترین مرد چین امپراتوری زاکر برگ را به هم ریخت

ثروتمندترین مرد چین امپراتوری زاکر برگ را به هم ریخت | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

بر اساس آخرین گزارش‌های رسمی، یک مرد چینی ثروتمندترین فرد در این کشور محسوب می‌شود و ارزش سرمایه خالص او بیش از ۴۸ میلیارد دلار محاسبه شده است. کسب‌وکار مورد علاقه این مرد جوان شبکه‌های اجتماعی و توسعه هوش مصنوعی است و شرکت او به صورت گسترده در کمپانی‌های بزرگی چون اسنپ‌چت و تسلا سرمایه‌گذاری می‌کند. بر اساس آخرین خبرهای منتشر شده، گفته می‌شود شرکت بزرگ فناوری که او تاسیس کرده است از فیس بوک مارک زاکربرگ بیشتر می ارزد. این مرد جوان، ما هاوتنگ است که به احتمال قوی نام او را تاکنون نشنیده‌اید. اما به نظر شما چرا وی تا این اندازه پیشرفت کرده است؟

ما هاوتنگ که ۴۶ سال دارد، اکتبر ۱۹۱۷ در یک شهر کوچک از توابع استان گوانگدانگ چشم به جهان گشود و در دانشگاه شنژن تحصیل کرد. هم اکنون از او با سمت بنیان‌گذار و مدیر عامل «تنسنت» به عنوان ارزشمندترین کمپانی آسیا، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری اینترنتی جهان و بزرگ‌ترین شرکت فعال جهان در عرصه محصولاتسرگرمی و یازی یاد می‌کنند. این شرکت کنترل ومدیریت بزرگ‌ترین سرویس پیام‌رسان کشور چین را در اختیار دارد و زیر مجموعه‌های آن برای رسانه‌های خصوصی، سرویس‌های سرگرمی، خدمات پرداخت الکترونیکی، گوشی‌های هوشمند، سرویس‌های اینترنتی، خدمات ارزش افزوده و خدمات تبلیغات آنلاین در چین و دیگر کشورهای جهان محتوا تولید می‌کنند.

این مرد با نام «پونی ما» هم معرفی می‌شود و نشریه تایم در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۴ میلادی از او به عنوان با نفوذ‌ترینفرد جهان یاد کرد. در سال ۲۰۱۵ میلادی نشریه فوریز به او لقب یکی از قدرتمنترین مردان جهان را داد. در سال ۲۰۱۷ نشریه فورچون نام او را در میان بازرگانان جهان معرفی کرد. وی هم‌اکنون معاونت کنگره شهرداری شنژن در دوازدهمین کنگره مردمی چین را هم بر عهده دارد.

نکته مهم اینجاست که «ما» وقتی در سال ۱۹۹۳ میلادی از دانشگاه شنژن فارغ‌التحصیل شد، در کسب‌وکار مربوط به دستگاه های پیچر فعالیت خود را آغاز کرد و آنها روزها فقط یک مدک دانشگاه در رشته علوم رایانه در اختیار داشت. او ظرف این ۲۴ سال تا این میزان پیشرفت کند.

  • از پیچر تا پلنفرم‌های ارتباطی

از زمانی که‌ آقای «ما» از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد حدود پنج سال طول کشید تا بتواند شرکت «تنسنت» را تاسیس کند و به صورت رسمی وارد فعالیت‌های مرتبط یا پلنفرم‌های ارتباطی شود و سرانجام چنین شرکت بزرگی را در عرصه شبکه‌های اجتماعی و اطلاع‌رسانی در اختیار داشته باشد. شرکت «تنسنت» در نخستین روزهای فعالیت خود یک نسخه مشابه از ابزارهای ارتباطی موجود را توسعه می‌داد و همین مساله باعث شد به کپی‌برداری از محصولات غربی و سازگاری آن با بازار پین متهم شود. برای مثال، پلنفرم ارتباطی این شرکت مخصوص رایانه‌های شخصی شباهت بسیار زیادی به ازار ارتباطی داشت که شرکت AOL آن روزها در اختیار مردم آمریکا می‌گذاشت.

ولی این شرکت ناامید نشد و با تلاش فراوان یک ابزار اختصاصی ویژه به نام WeChat را راه‌اندازی کرد و آن را در قالب سرویس پیام‌رسان موبایلی در اختیار مردم گذاشت. این ابزار هم‌اکنون بیبش از یک میلیارد مشترک فعال در سراسر جهان دارد. اپلیکیشن WeChat این روزها بیش از یک ابزار ارتباطی محسوب می‌شود و خدمات مختلف را در اختیار کاربران می‌گذارد. این ابزار سیستم جست‌وجوگر، شبکه اجتماعی اختصاصی و پلنفرم های پرداخت موبایلی را هم در اختیار گرفته است.

شرکت «تنسنت» همچنین یک کسب‌وکار بزرگ در حوزه بازی‌های موبایلی راه‌اندازی کرده است که این بخش از شرکت سال گذشته درآمدی بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار را به دست آورد و بازی‌های محبوبی چون  Clash of Clans و Honor of Kings را در اختیار کاربران جهانی گذاشت.

«ما» هم‌اکنون ۸٫۶درصد از سهام شرکت «تنسنت» را در اختیار دارد و این خبر بر اساس آخرین اسناد رسمی ثبت شده در اکتبر ۲۰۱۷ منتشر شده استو شایان ذکر است ارزش سهام شرکت «تنسنت» و میزان سرمایه‌های شخصی «ما» سال گذشته رشد دو برابری را تجربه کرد تا او بنیان گذار و مدیر عامل بزرگ ترین شبکه اجتماعی جهان یعنی مارک راکربرگ را به چالش بکشد.

  • بخشیدن ۲ میلیارد دلار

سال گذشته «ما»بیش از ۲ میلیارد دلار از سرمایه شخصی خود را به بخش‌های مختلف در حوزه بهداشت و آموزش چین بخشید او که هم‌اکنون به عنوان معاون کنگره ملی مردم چین وابسته به حزب کمنیست فعالیت می‌کند. در این بخش هم کمک‌های مالی فراوانی انجام داده است. از این نظر می‌توان گفت شخصیت عمومی وی در مقابل رقیب اصلی او یعنی «جک ما»، بنیان‌گذار شرکت «علی بابا» کاملاً مخالف است.

این دو مرد چینی که هیچ‌گونه ارتباط فامیلی و خانوادگی با هم ندارند، طی چند سال اخیر به عنوان بزرگ‌ترین بازرگانان و ثروتمندترین مردان چین بوده‌اند. «جک ما» در مقایسه با مدیر عامل شرکت «تنسنت» هیاهوی رسانه‌ای بیشتری دارد و مدام به زبان انگلیسی مصاحبه می‌کند، با این وجود «پونی‌ما» کمتر در رسانه‌ها حاضر می‌شود و نخستین شرکت چینی را در اختیار دارد که ارزش آن بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار محاسبه می‌شود.

این طور که هفته قبل به صورت رسمی اعلام شد «تنسنت» به عنوان ارزشمندترین شرکت چین سرمایه بیشتری را در مقایسه با فیس‌بوک در اختیار دارد هفته گذشته ارزش هر سهام «تنسنت» در تالار بورس هنگ کنگ دو درصد افزایش یافت تا ارزش مجموع سرمایه‌های این شرکت توسعه دهنده شبکه‌های اجتماعی و پلنفرم‌های بازی به ۵۲۲ میلیارد دلار برسد. در مقابل ارزش فیس‌بوک سه‌شنبه گذشته ۵۱۹ میلیارد دلار  محاسبه شد تا مارک زاکربرگ از این مدیریت ارزشمندترین شبکه اجتماعی جهان را در اختیار نداشته باشد.

البته باید توجه کرد اگر چه «تنسنت» توانسته است از نظر مالی فیس‌بوک را پشت سر بگذارد، ولی برای جذب تعداد مشابه مشترک همچنان مسیر طولانی پیش‌رو دارد. شرکت فیس‌بوک هم اکنون محبوب‌ترین و مردمی‌ترین شبکه اجتماعی جهان محسوب می‌شود و تعداد مشترکان فعال آن بیش از ۲ میلیارد نفر محاسبه می‌شود. در مقابل شبکه «تنسنت» در کشور چین محبوبیت زیادی دارد و ابزار ارتباطی آن یعنی WeChat توانسته حدود یک میلیارد مشترک فعال جذب کند. البته شرکت «تنسنت» در دیگر زمینه‌ها نیز فعالیت می‌کند و بخشی از بازار محصولات خانگی چین را هم در اختیار گرفته است. اول سال جاری میلادی نیز این شرکت ۱۲ درصد از سهام شرکت توسعه دهنده شبکه اجتماعی «اسنپ‌چپ» را خرید و سپس با انجام سرمایه‌گذاری قابل ملاحضه پنج درصد سهام شرکت تولید کننده خودروهای برقی «تسلا» را از آن خود کرد. این شرکت هم اکنون روی بسیاری از استارت آپ‌های آسیایی هم سرمایه‌‌گذاری می‌کند و پیش‌بینی شده تا سال ۲۰۲۰ میلادی ارزش مجموع سرمایه‌های آن دو برابر شود.

منبع: روزنامه عصر ارتباط