حذف اپلیکیشن و بازی‌های کودکانه از پلی استور گوگل

حذف اپلیکیشن و بازی‌های کودکانه از پلی استور گوگل | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

ایسنا: گوگل تعداد زیادی از اپلیکیشن و بازی‌های مخصوص کودکان را تحت تاثیر بدافزاری که به آنها تصاویر غیر اخلاقی نشان می‌داد، از فروشگاه پلی استور خود حذف کرده است. پس از آنکه موسسه تحقیقاتی «چک پوینت» اعلام کرد بدافزاری در اپلیکیشن‌ها و بازی‌های مخصوص کودکان در فروشگاه اینترنتی پلی استور گوگل وجود دارد که می‌تواند به آنها تصاویر غیر اخلاقی نشا دهد، شرکت گوگل بلافاصله پس از بررسی موضوع، ۶۰ اپلیکیشن مشکوک و آلوده به این بدافزار را از پلی استور خود حذف کرد. موسسه تحقیقاتی و تحلیل رم‌افزار که در زمینه علم و فناوری فعالیت می‌کند، در تشریح موضوع اعلام کرده بود که بدافزارهای موجود در این اپلیکیشن‌ها و بازی قادر بود روی تبلت یا گوشی کودکان و نوجوانان بدون اجازه آنها یک اپلیکیشن امنیتی تقلبی نصب کند و در نتیجه به آنها تصاویر غیر اخلاقی که اصلاً متناسب با سن آنها نیست، نشان دهد. این موسسه به تعدادی از اپلیکیشن‌های مشکوک و آلوده به این بدافزار اشاره کرد که می‌توان از اپلیکیشن‌های کودکانه‌ای همچون «Drawing Lessons Angry Birds»، «Temple Crash Jungle Bandicoot و Fidget Toy Spinner» نام برد که به طور کلی هر کدام حداقل ۳/۵ میلیون بار تا ۷ میلیون بار دانلود شده بودند که این مساله می‌تواند تهدید بزرگی برای کودکان و نوجوانانی که از این اپلیکیشن‌های آلوده استفاده می‌کردند و در سراسر جهان ایجاد کند. این موسسه همچنین نام این بدافزار را ادالت سواین (AdultSwine) اعلام کرد. موسسه چک پوینت بلافاصله پس از تشخیص این وضوع، به گوگل اطلاع داده است تا به زودی موضوع را بررسی کرده و در صورت تایید آنها را از فروشگاه اینترنتی پلی استور خود حذف کند.

دانیل پادون- یکی از پژوهشگران موسسه پک پوینت- در مصاحبه‌ای با CNBC خاطر نشان کرده است: «ما روابط خوب و نزدیکی با غول تکنولوژی گوگل داریم و در صورت هر گونه مشکلی در زمینه امنیت سایبری، بلافاصله متخصصان آنها را از موضوع مطلع می‌کنیم و گوگل هم در این زمینه بسیار خوب و به موقععمل می‌کند.» وی در ادامه افزود: «هر چند که گوگل بلافاصله ۶۰ اپلیکیشن آلوده و مشکوک به این بدافزار را از پلی استور حذف کرد، اما از آنجایی که کاربران آنها را قبلاً دانلود و نصب کرده‌اند. این بدافزار تا مدت‌های طولانی می‌تواند به حیات خود ادامه دهد، مگر آنکه خود کاربران آن اپلیکیشن را پاک کنند یا آنتی ویروس پیشرفته دستگاه‌های الکترونیکی شان قادر به حذف بدافزار مذکور باشد.» سخنگوی شرکت گوگل در این باره عنوان کرد: «ما اپلیکیشن‌های آلوده به بدافزار را از پلی استور حذف و حساب‌های کاربری توسعه دهندگان این اپلیکیشن‌ها و بدافزارها را مسدود کرده‌ایم و به تمامی کاربرانی که چنین اپلیکیشن‌هایی را نصب کرده‌اند، هشدار می‌دهیم تا هر چه سریع‌تر اپلیکیشن و بازی‌های مذکور را از گوشی یا تبلت خود پاک کنند.»

او در آخر از تلاش و تشخیص به موقع پژوهشگران و متخصصان موسسه چک پوینت نیز تشکر و تاکید کرد که گوگل همواره از ارزش‌های اخلاق مدار خود تبعیت کرده و با هر گونه مساله‌ای که این قوانین و مقررات را زیر پا می‌گذارد، برخورد جدی خواهد کرد.

منبع:  روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره ۴۲۴۱