حمایت از سرمایه‌گذاری در حوزه استارت‌آپ‌ها

حمایت از سرمایه‌گذاری در حوزه استارت‌آپ‌ها | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

دنیای اقتصاد- سیمین عزیزمحمدی: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست خبری در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات درباره توسعه یونیکورن‌های(استارت‌آپ‌های با ارزش بالای یک میلیارد دلار) داخلی به «دنیای اقتصادی» گفت:در وهله نخست باید موانع رشد این استارت‌آپ‌ها و شناسایی و تقویت حوزه استعدادی و پیشرفت و توسعه این استارت‌آپ‌ها، فراهم کردن عادلانه زیرساخت‌ها از اقدامات اساسی در این حوزه است تا یونیکورن‌ها فرصت رشد و شکوفایی پیدا کنند. در حال حاضر این اقدامات در حال انجام است.

آذری جهرمی درباره برنامه‌های وزارتخانه در حوزه کسب و کارهای نوپا و کارآفرینی جوانان اظهار کرد: زیرساخت‌های مرتبط با این کسب و کارها در کشور آماده شده است. خدمات و سرویس‌های کسب و کارهای نوپا می‌تواند اقتصاد و اشتغال ما را شکل دهد. به این کسب و کارها باید با دید حمایتی نگاه کرد. زیرساخت‌های نهادی توسعه کسب و کارهای اینترنتی در کشور وجود ندارند.

در بخش نهادی ایجاد شرکت و آغاز کسب و کار در کشور فرآیند بسیار طولانی دارد در حالی که در کشور فرآیند بسیار طولانی دارد در حالی که آغاز این فعالیت‌ها باید تسهیل شود که ما آسیب‌شناسی کرده و به زودی نتایج را اعلام می‌کنیم.

وی ادامه داد: بخش دیگری از مشکلات کسب و کارهای نوپا نظام سرمایه‌گذاری است به طوری که این کسب و کارها از مرحله نخست که آغاز می‌کنند تا به مرحله رشد برسند نیاز به سرمایه‌گذاری دارند، اما صندوق‌های سرمایه‌گذاری در کشور ما هنوز کامل نیست.

در این موضوع نگاه‌های متفاوت وجود دارد. یک نوع این است یعنی به محض شکل‌گیری استارت‌آپ، حمایت دولت به شکل سرمایه‌گذاری کلان آغاز شود. نوع دیگر وجود صرف بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری است و دولت نباید دخالتی کند. با این حال، در کشور ما دولت برنامه‌ای برای حمایت از کسب و کارهای نوپا ارائه کرده تا بتوانند آنها تقویت شوند.

از طرفی سود پایین صندوق سرمایه‌گذاری در مقایسه با سود بازار مانع از ایجاد انگیزه برای سرمایه‌گذار می‌شود تا بخواهد از استارت‌آپی حمایت کند. کمیته‌ای برای  حمایت از استارت‌آپ‌ها در وزارت ارتباطات تشکیل شده است. جلسات مشترکی با معاونت علمی ریاست جمهوری و وزارت کار تشکیل داده و به این موضوع چرداخت که مشکلات استارت‌آپ‌ها را پیگیری کند. همچنین جلساتی با سازمان بورس انجام گرفته تا از ظرفیت آنها برای حل و فصل بحث سرمایه‌گذاری و تنظیم مقررات انجام بگیرد.

وی اشاره کرد: بحث دیگر این است که ما در حفظ قانون مالکیت معنوی و رعایت حریم خصوصی در حوزه‌های اینترنتی که نیازمند کسب اعتماد عمومی و حفاظت از ایده‌های کارآفرینان کسب و کارهای نوپا است، اشکالاتی داریم. لایحه مربوط به مالکیت معنوی که در حال حاضر کفایت لازم را ندارد، از سوی دولت بررسیو پیشنهاد شده که لایحه عودت داده شود تا دولت اصلاح کرده و مجدداً مجلس ارائه دهد.

  • لیست نهایی ۲۱ کالا اعلام نشده

وزیر درباره فهرست ۲۱ قلم تجهیزات فناوری مشمول ممنوعیت واردات و کیفیت آن در مقابل نمونه‌های خارجی گفت: آیا امکان دارد کالایی در لیست تأیید شدده قرار بگیرد، اما شاخص‌های کیفیت لازم را نداشته باشد. این امر پذیرفتنی نیست. در عرصه‌ای مانند تولید باتری که کارخانه‌های متعددی در کشور وجود دارد که کالای با استاندارد تولید می‌کنند، باتری وارد شده و در نهایت کارخانه تعطیل شود. به هر حال، عدم توجه و حمایت از تولید داخلی باعث شد، دستور‌العمل ممنوعیت واردات این کالاها صادر شود. لیست درباره این کالاها به نقل از یکی از معاونان منتشر شده، البته این لیست تفاوت چندانی ندارد، با این حال تغییراتی داشته که هنوز اعلام نشده است. زیرا در صورت اعلام لیست، برخی از فروشندگان قیمت این اقلام را در بازار افزایش خواهند داد.

وزیر ارتباطات ادغام شرکت‌های اینترنتی را قدمی مثبت برای توسعه اینترننت ثابت در کشور دانست و گفت: این ادغام به کاهش هزینه جاری شرکت‌ها و افزایش سرمایه‌گذاری در بازار اینترنت ثابت کمک می‌کند. با این حال، شرایط به گونه‌ای پیش برود که فضا رقابتی باشد و انحصاری برای شرکت ایجاد نشود. فعلا رگولاتوری امتیاز ویژه‌ای برای شرکت‌های اینترنتی که دست به ادغام زده‌اند، در نظر نگرفته است. وی در مورد آخرین اخبار از اجرای طرح اینترنت غیرحجمی خبر داد و گفت: مقدمات این طرح در حال انجام است و در جلسه اول کمیسیون تنظیم مقررات مباحث آن مطرح شده که در جلسه دوم که یکشنبه هفته آینده برگزار می‌شود، نیز مباحث مختلف مطرح خواهد شد تا به جمع‌بندی برسیم که در ۱۰۰ روز اول نتایج آن را اعلام می‌کنیم.

  • آغاز طرح رجیستری موبایل

آذری جهرمی با بیان اینکه رجیستری آغاز شده و دوره مقدماتی را می‌گذارند و در مرحله پایش است. با اتمام این فاز از انتهای هفته جاری وارد عملیاتی و اجرایی ثبت و شناسه‌دار کردن گوشی‌های موبایل در شبکه ارتباطی کشور می‌شویم تا ساماندهی بازار از گوشی‌های قاچاق اجرایی شود. براساس اجرای مرحله پایش، ۶۰ درصد گوشی‌ها در شبکه مخابراتی پایش شدند و از هفته آینده مطابق با جزئیاتی که پیش از این اعلام شد رجیستری وارد فاز عملیاتی می‌شود. وی درباره تکلیف گوشی‌های موبایل آی‌فون با شروع طرح رجیستری در کشور نیز پاسخ داد: همه برندها باید چارچوبی را که کمیته تصمیم‌گیری رجیستری اعلام می‌کند رعایت کنند. گوشی آی‌فون هم نماینده توزیع دارد ولی نمایندگی رسمی خودش نیست. اجازه بدهید کمیته تصمیم‌گیری‌های لازم را انجام دهد و بعد اعلام می‌کنیم. ما هر حرفی بزنیم ۲۰۰ هزار تومان روی قیمت گوشی‌های بازار می‌رود. وی درباره همکاری رسانه‌های داخلی و ارگان‌های دولتی با اپلیکیشن‌های بومیی گفت: صدا و سیما در برخی موارد حتی به تبلیغ اپلیکیشن‌ها و پیام‌رسان‌های خارجی می‌پردازد اما نام بردن از شرکت‌های داخلی این حوزه را تبلیغ می‌دانند. در این راستا انتظار می‌رود صدا و سیما شفافیتی در دستور‌العمل‌های خود اعلام کند تا همه از این امکان بتوانند استفاده کنند. این در حالی است که نقشه رسانه ملی در توسعه شبکه ملی اطلاعات می‌تواند بسیار کلیدی باشد.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره ۴۱۸۱