رجیستری گوشی‌ها تا پایان سال

رجیستری گوشی‌ها تا پایان سال | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

ایسنا: رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات با اشاره به افزایش چندبرابری واردات گوشی به صورت قانونی کمتر از پنج درصد بود، اما اکنون به بیش از ۷۰ رسیده است. تا ۱۴ بهمن ماه برند دیگری برای اعمال رجیستری اعلام شده و در نهایت تا پایان سال هیچ برند و مدلی از طرح خارج نخواهد بود. حسین فلاح جوشقانی در جمع خبرنگاران با اشاره به برندهای اعلام شده برای طرح رجیستری گوشی تلفن همراه گفت: در جلسه کمیته رجیستری مقرر شد فاز بعدی این طرح با اعلام مدل‌های جدید آغاز شود، البته درباره برندها هنوز تصمیم‌گیری نشده اما چند برند از جمله هوآوی، ال‌جی و سامسونگ بیشتر نمانده است.

وی با بیان اینکه برای اعلام برندهای رجیستری، یک هفته قبل‌تر اطلاع‌رسانی می‌شود، افزود: مردم مانند روند برندهای قبلی می‌توانند تا پیش از آغاز رجیستری برای برند اعلام شده اقدام به ثبت شماره کنند. برای این کار کافی است با یک سیم‌کارت گوشی خود را روشن کنند.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به تعیین مهلت یک ماهه گوشی‌ها از زمان اعلام برند اظهار کرد: رجیستری برای گوشی‌های اپل از ۱۴ آذرماه شروع و قطع گوشی‌های غیرقانونی از ۱۷ دی ماه انجام شد. در این مدت بالغ بر ۲۵ هزار گوشی قطع شده است و برای سایر برندها نیز طبق این مهلت یک ماهه روند انجام می‌گیرد. فلاح جوشقانی ادامه داد: حدود ۷۰ هزار گوشی به صورت غیرقانونی وجود دارند. البته عده‌ای اشکالاتی را که در سیستم وجود داشت اطلاع دادند، برای مثال اینکه گوشی را تعمیر کردند یا به دلیل مشکلات گوشی به گارانتی مراجعه کرده و گوشی جدیدی دریافت کردند که IMEI جدیدی دارد.

حل این اشکالات با مراجعه بسیاری از این افراد انجام شد. وی با اشاره به وضعیت گوشی‌های مسافران با اجرای رجیستری، اظهار کرد: مسافرانی که وارد کشور می‌شوند، یک ماه فرصت دارند از طریق سامانه گمرک مشخصات گوشی و IMEI را وارد کنند. آنها باید عوارض لازم را برای این کار پرداخت کنند که البته حقوق مسافران در این زمینه لحاظ می‌شود. سامانه گمرک هنوز به صورت کامل فعال نیست، اما طی روزهای آینده مشکلات آن حل می‌شود و مسافران می‌توانند عوارض را به صورت آنلاین پرداخت کنند.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره ۴۲۴۸