رونمایی از بودجه ICT کشور و چند نکته

رونمایی از بودجه ICT کشور و چند نکته | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

ICT ایرانی در هفته‌ای که گذشت، تحت تأثیر حوزه‌های بسیاری قرار داشت. مجلس، سازمان امور مالیاتی، سازمان بهزیستی، صنعت نمایشگاهی کشور و مثل همیشه پلیس فتا، بازیگرانی بودند که در هفته گذشته هر یک نقشی را در این زمینه ایفا کردند. با هم به ارزیابی و تحلیل اهم اخبار ICT ایرانی در هفته‌ای که گذشت، می‌پردازیم.

ارایه لایجه بودجه ۹۷ به مجلس و چند نکته

معمولا وقتی ماه آذر هر سال به انتها نزدیک می‌شود، بحث بودجه و تحلیل و ارزیابی آن حسابی داغ می‌شود. هفته گذشته لایحه بودجه سال ۹۷ از سوی رئیس‌جمهور به مجلس شورای اسلامی ارایه شد. اما آن بخش از بودجه که به حوزه ICT مربوط می‌شود، حاکی از این است که برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مجموع حدود ۳۹۰۶ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده که نسبت به سال جاری تا ۴۳۷ میلیارد تومان افزایش دارد. از این میزان بودجه حدود ۳۵۶۸ میلیارد تومان به خود وزارتخانه، ۹۲ میلیارد تومان برای سازمان تنظیم مقررات رادیویی، ۳۸ میلیارد تومان برای سازمان فضایی ایران و همچنین ۹ میلیارد تومان برای شرکت پست و تا ۶ میلیارد دیگر نیز قابل اختصاص به شرکت زیرساخت است.

اما نکاتی نیز در لایحه بودجه ۹۷ وجود داشت و این بود که در این لایحه، جدول ۱۴ که برای تحقق سیاست‌های کلی علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری در سال‌های گذشته تدوین شده بود، حذف شده بود. همچنین دولت در بودجه سال آینده درآمد حاصل از شماره‌گذاری مخابرات(نامبرینگ) را ۲۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته است، در حالیکه سال گذشته در لایحه پیشنهادی دولت این میزان ۱۰۰ میلیارد تومان بود.

اما بودجه تخصیص یافته به مرکز ملی فضای مجازی نیز که بازوی اجرایی شورای عالی فضای مجازی به شمار می‌رود، از دیگر موارد قابل توجه لایحه بودجه سال ۹۶ بود. به عبارت دیگر، مجموع بودجه در نظر گرفته شده برای مرکز ملی فضای مجازی در سال جاری ۱۱۵ میلیارد و ۷۰۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است که در بودجه سال آینده به ۱۷میلیارد و ۵۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تقلیل می‌یابد.

فرار مالیات فعالان اقتصادی مجازی؟

کسب و کارهای آنلاین، از جمله رایج‌ترین و در عین حال پررونق‌ترین تجارت‌های امروزی است که در ایران نیز طرفداران خود را دارد. اما یکی از چالش‌های دولت با این گونه کسب و کارها، چگونگی اخذ مالیات است. به این ترتیب که فعالان اصناف آنلاین با طرح این ادعا که به دلیل نوپا بودن نیازمند انواع حمایت‌های دولت از جمله معافیت مالیاتی هستند در صدد هستند تا به نوعی راه گریزی از پرداخت مالیات پیدا کنند. اما در مقابل، دولت نیز بر این باور است فرقی میان آنها و سایر کسب و کارها نیست و نباید فعالیت در فضای مجازی به بهانه‌ای برای عدم پرداخت مالیات تبدیل شود.

در همین راستا، هفته گذشته چهاردمین کنفرانس فنی سالانه مجمع مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی برگزار شد که طی آن گریزی نیز به این قضیه زده شد. در این کنفرانس که مسئولان مالیاتی کشورهای مالدیو، موریتانی، مراکش، پاکستان، قطر، سودان، ترکیه، اندونزی، عراق لبنان و مالی نیز حضور داشتند. تقوی نژاد، رئیس کل سازمان امور مالیاتی اظهار داشت کسب و کارهای مجازی چالش‌های مالیاتی به همراه دارند، اما با این وجود به کمک دستگاه‌های مربوطه شناسایی مودیان فضای مجازی آغاز شده است. این اظهارات در حالی مطرح شد که تیرماه سال جاری که موضوع مالیات به شدت داغ بود، وی طی مصاحبه‌ای گفت که به تازگی ۱۱ هزار شرکت در فضای مجازی شناسایی شده‌اند که براساس نوع فعالیت‌شان مشمول مالیات می‌شوند و در همین زمینه شرکت‌های فعال در فضای مجازی از دو هفته آینده باید مالیات پرداخت کنند. بر این اساس می‌توان گفت به درستی مشخص نیست، اخذ مالیات از کسب و کارهای آنلاین فعلا در مرحله شناسایی آنهاست یا تاکنون رقمی تحت عنوان مالیات از آنها دریافت شده است یا خیر؟

جیتکس را بی‌خیال؛ باکوتل را دریابید

هفته گذشته مصادف با پایان بیست و سومین نمایشگاه باکوتل آذربایجان بود. این نمایشگاه برای ایران و به ویژه صنعت ICT یک پیام بسیار مهم داشت. باکوتل در حالی برگزار شد که دقیقا عمری برابر با الکامپ ایرانی دارد. این در حالی است که ما در برخی از دوره‌های افتتاح الکامپ از آوردن وزیر ارتباطات کشور خود برای روشن کردن چراغ این نمایشگاه ناتوان بوده‌ایم، اما نه تنها آذربایجان می‌تواند وزیر ایران را در مراسم افتتاحیه نمایشگاه خود داشته باشد، بلکه علاوه بر وزیر خود قادر است وزرای ارتباطات کشورهای ترکیه، روسیه و دبیر کل اتحادیه جهانی مخابرات را نیز در مراسم افتتاحیه داشته باشد.

باکوتل در حالی با اقتدار و نظم هرچه تمام‌تر برگزار شد که مجریان برگزاری الکامپ در ایران همواره برای برنامه‌ریزی وقت کم دارند و همواره با دولت و سایر هم صنفانشان بر سر مسائل مختلفی از جمله این که سال آینده چه کسی متولی است و تعرفه ارزی  چگونه باشد، سر جنگ دارند. باکوتل در حالی میزبان شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های ایرانی بود که کشور آذربایجان از نظر مساحت می‌تواند با یکی از استان‌های ایران پهناور، برابری کند. اما برای دعوت از شرکت‌های خارجی منطقه و سایر کشورهای همسایه می‌بایست چشم به این بدوزیم که واسطه‌های ایرانی چقدر می‌تواند در ترغیب خارجی‌ها برای حضور در الکامپ ایرانی موفق عمل کنند؟

در نهایت، مسئولان ایرانی در حالی رویای هاب نمایشگاهی منطقه را در حوزه ICT در سر می‌پرورانند که جیتکس که دیگر جای خود را دارد، اما حالا باکوتل نیز حرفی برای گفتن دارد.

منبع: روزنامه عصر ارتباط