سیستم انرژی خورشیدی مستقیماً به شبکه برق وصل می‌شود

سیستم انرژی خورشیدی مستقیماً به شبکه برق وصل می‌شود | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

خبرگزاری مهر: دانش فنی و ساخت نمونه صنعتی اینورترهای فتوولتائیک متصل به شبکه سه فاز توسط محققان کشور حاصل شد.

محسن حمزه، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان تولید کننده اینورترهای فتوولتائیک متصل به شبکه سه فاز گفت: هدف از اجرای این طرح امکان پذیر کردن تولید انبوه اینورترهای فتوولتائیک متصل به شبکه س فاز است.

حمزه با اشاره به رشد قابل ملاحظه استفاده از انرژی اینورترهای فتوولتائیک گفت: استفاده از این انرژی در ۲۰ سال اخیر رشدی حدود ۱۵ تا ۳۰ درصد در سال داشته و با توجه به رشد سریع این صنعت و کاهش قیمت آن، همچنین افزایش بهای انرژی الکترونیکی حاصل از سوخت‌های فسیلی و میزان آلایندگی آنها، پیش‌بینی می‌شود انرژی فتوولتائیک در ۲۰ سال آینده درصد قابل توجهی از انرژی الکترونیکی مورد نیاز بشر را تامین سازد. عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی افزود: در سیستم های فتوولتائیک متصل به شبکه، انرژی الکترونیکی در محل مصرف تحویل می‌شود و به لحاظ حذف مخارج انتقال و توزیع پیش‌بینی می‌شود قیمت برق آن به زودی در کشورمان با قیمت برق پیک سربه سر شود.

وی با بیان اینکه در سیستم های متصل به شبکه یک مبدل قدرت جریان دائم مدول های خورشیدی را ب صورت جریان متناوب به شبکه تزریق می‌کند. ادامه داد: این مبدل علاوه بر پردازش انرژی الکترونیکی وظایف حفاظت، نظارت و مدیریت نیروگاه خورشیدی را به عهده دارد.

حمزه گفت: در این پروژه یک اینورتر بدون ترانسفورماتور برای سیستم‌های فتوولتائیک متصل به شبکه با استفاده از فناوری روز و در عین حال تایید شده دنیا طراحی و ساخته شده است. وی ادامه داد: اینورترهای فتوولتائیک متصل به شبکه، مشابه مدل‌های معتبر خارجی از یک (MPPT Maximum Power Point Tracker) و یک اینورتر سه فاز (تک فاز در مدل ۲ کیلو واتی) تشکیل می‌شود که انرژی فتوولتائیک را مستقیماً به شبکه برق تزریق می‌کند.

مدیر این شرکت دانش بنیان حداکثر بازده مورد انتظار از این اینورتر را ۹۶ درصد و بازده هدف قابل دسترسی را بر مبنای بازده اروپایی، ۹۵ درصد عنوان کرد و گفت: اینورترهای  طراحی شده قابلیت عملکرد در محدوده دمای ۲۵ تا ۶۰ درجه سانتی‌گراد را خواهند داشت، ولی عملکرد آن در دمای بالاتر از ۴۰ درجه سانتی‌گراد با محدود کردن توان ورودی امکان‌پذیر خواهد بود.

وی هزینه تعمیر و نگهداری بسیار پایین، استفاده فراگیر با توجه به دردسترس بودن انرژی فتوولتائیک در تمام نقاط کشور، قابل مصرف بودن انرژی فتوولتائیک در محل و کاهش هزینه توزیع و انتقال انرژی الکترونیکی، کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای در مرحله تولید و کاهش آلودگی محیط زیست و گرمایش کره زمین در مرحله بهره‌برداری و عدم ایجاد نویز صوتی و قابلیت صب در منازل مسکونی را از مزایای تولید و استفاده از محصول این پروژه برشمرد.

وی افزود: اگر چه اینورترهای پیشنهاد شده برای ساخت، از نظر قیمت، رقیب سرسختی مانند سازندگان چینی دارند، اما از مهم ترین شاخصه‌های اینورترهای پیشنهادی نسبت به اینورترهای ساخت چین، می‌توان به مواردی همچون قابلیت اطمینان بالا و طول عمر بالاتر، THD جریان خروجی کمتر، خدمات پس از فروش قوی و در دسترس، سفارشی سازی متناسب با توان مورد نیاز مشتری و حذف هزینه‌های حمل و نقل و گمرک اشاره کرد.

حمزه در خصوص بازار مصرف این محصول نیز گفت: بازار صنعت فتوولتائیک در کشور ایران با سرعت بسیار بالایی در حال رشد است و به حتم در آینده نزدیک سهم قابل توجهی از برق تولید شده در کشور به این انرژی اختصاص می‌یابد. وی با اشاره به امکان پذیر شدن صرفه‌جویی ارزی به واسطه تولید انبوه این محصول در کشور، گفت: متاسفانه در حال حاضر بازار صنعت  فتوولتائیک در کشور، مخصوصاً در بخش اینورتر، به انحصار تولید کننده‌های چینی و اروپایی در آمده و حمایت لازم برای رشد شرکت‌های توانمند داخلی در این زمینه فراهم نشده است.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه طراحی و ساخت نمونه صنعتی اینورترهای فتوولتائیک متصل به شبکه سه فاز پایان یافته است، گفت: پروژه در حال حاضر در مرحله اخذ استانداردهای بین‌المللی و جذب سرمایه‌گذار برای تولید انبوه قرار دارد.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره ۴۲۳۱