کنترل تورم با ابزارهای اقتصاد دیجیتال

کنترل تورم با ابزارهای اقتصاد دیجیتال | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

ایسنا: یک کارشناس حوزه فناوری اطلاعات با ارائه تعریفی از اقتصاد دیجیتال این اقتصاد را یکی از عوامل تغییر دهنده مفهوم اشتغال در اقتصاد دانست که در نهایت می‌تواند موجب افزایش رشد تولید ناخالص داخلی در کشور هم بشود.

مهدی غیبی در گفت‌وگو با «ایسنا» با ارائه تعریفی کلی از اقتصاد دیجیتال در واقع یک اقتصاد مبتنی بر فناوری اطلاعات در اشکال مختلف است، عاملی که می‌تواند بستری برای جابه‌جایی پول و انجام تراکنش به منظور مبادلات مختلف باشد تا علاوه بر سرعت بالاتر نیاز به حضور و رفت و آمد فیزیکی در شهرها را هم کم کند وی با بیان اینکه ورود فناوری اطلاعات و ارتباطات به اقتصاد مفهوم اشتغال را هم از اساس تغییر داده است، گفت: در بستر اقتصاد دیجیتال تعریف سنتی اشتغال تغییر می‌یابد و اشتغال یک پدیده مولد است. زمانی ماشین جای انسان را می‌گیرد و با مکانیزه کردن خدمات بخشی از نیروهای سنتی از کار بیکار می‌شوند در عوض برخی دیگر از مشاغل جدید ایجاد شده و موجب ایجاد اشتغال می‌شود که البته تفاوت این دو در تخصصی بودن بر فنی بودن مشاغل است. در فضای جدید اشتغال مبتنی بر تخصص افراد و نه صرفاً حضور فیزیکی افراد در محل کار است. این کارشناس حوزه فناوری اطلاعات با بیان اینکه امروزه بسیاری از کشورهای جنوب شرق آسیا سرمایه گذاری کلانی را روی حوزه‌های مرتبط با فناوری اطلاعات داشته‌اند، اظهار کرد: امروزه حتی برخی کشورها برای فرار از مشکلات اقتصادی به فناوری‌های ارتباطاتی و اطلاعاتی از جمله پول الکترونیکی روی آورده‌اند. ونزوئلا یکی از این کشورهاست که از ارز رمزینه به عنوان ابزاری برای کنترل تورم استفاده می‌کنند. ضمن اینکه همین بیت‌کوین‌ها می‌توانند عاملی برای دور زدن تحریم‌ها در کشور ما هم باشند.

غیبی در پایان با بیان اینکه توجه به حوزه فناوری اطلاعات می‌تواند به رشد تولید ناخالص ملی کشور کمک کند، اظهار کرد: اقتصاد دیجیتال در محورهای هوشمند سازی، صرفه جویی در انرژی و حتی توسعه گردشگری با معرفی محصولات و جاذبه‌های گردشگری به دیگر شهروندان دیگر کشورها می‌تواند نقش مهمی در رشد تولید ناخالص ملی داشته باشد. اقتصاد دیجیتالی مفهوم نسبتاً جدیدی در حال تکامل است. اقتصاد دیجیتالی که در مواردی اقتصاد اینترنتی، اقتصاد نوینی یا اقتصاد شبکه‌ای هم نامیده می‌شود. اقتصادی است که بر پایه فناوری‌های دیجیتال شامل شبکه‌های ارتباط دیجیتالی (اینترنت و دیگر شبکه‌های ارزشی افزوده)، رایانه‌ها، نرم‌افزار و دیگر فناوری‌های اطلاعاتی مرتبط استوار است.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره ۴۲۱۶