طراحی سایت ؛احتمال افزایش قیمت موبایل با اجرای طرح رجیستری

احتمال افزایش قیمت موبایل با اجرای طرح رجیستری | | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

تسنیم: عضو هیات مدیره فدراسیون واردات گفت: با رجیستر شدن گوشی‌ها، شفافیت بازار افزایش یافته و این موضوع قطعا به سود همه ذی‌نفعان اقتصاد کشور خواهد بود و واردکنندگان رسمی، با تمام توان از این طرح حمایت می‌کنند. حسین غروری‌رام، عضو هیات مدیره فدراسیون واردات در گفت و گو با خبرگزاری تسنیم با اشاره به وعده دولت مبنی بر اجرای طرح رجیستر شدن گوشی‌های تلفن همراه اظهار کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های قبلی، قرار است از ۲۸ مهرماه طرح رجیستری تلفن‌های همراه با هدف محدودسازی قاچاق این اقلام در کشورمان اجرا شود ولی به نظر می‌رسد با وجود اینکه چندین بار زمان اجرای این طرح به تأخیر افتاده، باز هماهنگی‌های لازم میان دستگاه‌های دست‌اندرکار این امر ایجاد نشده است.

وی با تاکید بر ضرورت همنوایی دستگاه‌های متصدی تصریح کرد: سامانه جامع تجارت که در واقع به نوعی جایگزین سایت ثبت سفارش است، هنوز به معنای واقعی به بهره‌برداری نرسیده است و این موضوع ابهامات و ناهماهنگی‌هایی را به دنبال دارد. عضو هیات مدیره فدراسیون واردات افزود: در حاضر واردکنندگان باید به جای سایت ثبت سفارش، اطلاعات محصولات خود را در سامانه جامع تجارت درج کنند که این سایت نیز به دلیل اضافه شدن ثبت شناسه کالا هنوز به بهره‌برداری کامل نرسدیه است و ثبت بسیاری از گوشی‌ها هنوز امکان پذیر نیست و پس از جلسات و صحبت‌های متعدد با متولیان امر، قرار شده که این مشکلات برطرف شود.

غروی افزود: این در شرایطی است که ترخیص هر محموله وارداتی، بیش از ۲۰ روز در گمرکات کشور زمان می‌برد و به همین دلیل باید تا الان شرایطی فراهم می‌شد که با حذف موازی کاری‌ها و انجام اموری از قبیل ورود اطلاعات در سامانه‌ها در کمترین زمان انجام می‌گرفت. عضو هیات مدیره فدراسیون واردات در خصوص احتمال بروز کمبود این محصولات در بازار اظهار کرد: هدف از اجرای طرح رجیستر کردن گوشی‌های تلفن همراه این است که بازار این کالا از دست قاچاقچیان نجات پیدا کرده و واردات رسمی  و شناسه‌دار جایگزین واردات غیرقانونی شود. بر این اساس برای اینکه بازار در سطح عرضه دچار مشکل نشود، لازم است مسیر واردات قانونی هموار شود و واردکنندگان قانونی بیش از گذشته مورد حمایت قرار گیرند. به گفته وی، با رجیستر شدن گوشی‌ها، شفافیت بازار افزایش یافته و این موضوع قطعا به سود همه ذی‌نفعان اقتصاد کشور خواهد بود و واردکنندگان رسمی، با تمام توان از این طرح حمایت می‌کنند. غروری درباره احتمال افزایش قیمت موبایل افزود: پیش‌بینی برخی صاحب‌نظران این است که با اجرای طرح رجیستر شدن گوشی‌های تلفن همراه، قیمت آنها حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش پیدا کند، اما واقعیت این است که این افزایش قیمت متوجه واردکنندگان نیست و نباید تصور کرد که درآمد حاصل از این اضافه شدن قیمت‌ها به جیب فعالان اقتصادی واریز می‌شود. به گفته غروری، افزایش قیمت، ناشی از پرداخت حقوق و عوارض است. چرا که تاکنون بیش از ۹۰ درصد بازار ۳ میلیارد دلاری گوشی‌های تلفن همراه در اختیار قاچاق بوده و همه می‌دانند که اقلامی که از طریق قاچاق وارد کشور می‌شوند، حقوق و عوارض گمرکی و همچنین مالیات و مالیات ارزش افزوده پرداخت نمی‌کردند و حال با رسمی‌شدن واردات، حداقل این هزینه‌ها به قیمت گوشی‌های تلفن همراه اضافه خواهد شد. وی ادامه داد: ضمن اینکه در این ایام، شاهد حذف اختصاص ارز مبادلاتی از سوی دولت بوده‌ایم که همین موضوع نیز به نوبه خود سبب افزایش هزینه تامین گوشی‌های موبایل خواهد شد. علاوه بر اینکه بدیهی است که تامین منابع مالی نیز، هزینه مضاعفی به واردکنندگان تحمیل خواهد کرد که بر قیمت تمام تأثیر خواهد گذاشت.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره ۴۱۷۱