انجام بازی ویدیویی برای شما مفید است!

انجام بازی ویدیویی برای شما مفید است! | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

اگر شما یک گیمر باشید و سعی کنید به دوستان، فامیل یا همکاران خود بگویید که آخر هفته خودتان را با یک بازی گذرانده‌اید، مطمئنا سلیقه‌تان را نابالغ ارزیابی کرده و به شما می‌گویند که انجام بازی‌های رایانه‌ای فقظ عمرتان را تلف می‌کند. اما این عقیده در بسیاری از موارد درست نیست و بازی‌های یارانه‌ای به رغم تمام نکاتی که علیه‌شان مطرح می‌شود، فواید زیادی هم دارند که در این مطلب سعی می‌کنیم برخی از مهم‌ترین آنها را با شما در میان بگذاریم.

  • کمک به رفع اضطراب و افسردگی

یک تحقیق علمی با جامعه آماری وسیع که در سال ۲۰۱۳ در آمریکا انجام شد، نشان داد که از هر ۶۶ نفر فرد بالغ و بزرگسال آمریکایی حداقل یک نفر به نوعی از دارو یا درمان‌های روان‌پزشکی استفاده می‌کند. بیشتر این افراد دچار مشکلاتی همچون اضطرای و افسردگی هستند و در مورد دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم بیشتر صحبت کرده و به آن اهمیت می‌دهند.

بیشتر افرادی که از افسردگی رنج می‌برند، مشکل اصلی‌شان نبوده انگیزه است که ساخت خانه‌های پازل، رفتن به مرحله‌های بعد در یک بازی رایانه‌ای و مواردی از این دست می‌تواند انگیزه‌های خوبی برای رفع کوتاه‌مدت مشکل آنها باشد.

مطالعات انجام شده در دانشگاه استنفورد ثابت کرده‌اند که وقتی شروع به بازی می‌کنیم، چیزی شگفت‌انگیز در مغز اتفاق می‌افتد. بازی‌ها محرک‌های اصلی انگیزه، پاداش و یادگیری در بشر امروزی هستند و به خوبی ذهن او را تحریک می‌کنند.

همچنین موفقیت در انجام بازی باعث می‌شود که مراکز پاداش در مغز تحریک شود، در حالی که افسردگی دقیقا حالتی مخالف در فرد ایجاد می‌کند. در واقع انجام بازی‌های ویدیویی به معنای واقعی کلمه آسیب‌هایی ناشی از افسردگی و یادگیری موانع زندگی واقعی را کمرنگ و برطرف می‌کند و موجب می‌شود که شما بهتر بتوانید در برابر مسایل و مشکلات روحی که برایتان پیش می‌آید از خود انعطاف نشان دهید.

  • افزایش مشارکت عمومی با انجام بازی‌های ویدیویی

نتایج یک تحقیق علمی که در تگزاس آمریکا انجام شده نشان داده که چنانچه یک بازی رایانه‌ای خشونت‌آمیز به صورت دونفره انجام شود، تأثیر منفی کمتری بر بازی‌کنندگان می‌گذارد. تحقیق به این صورت بود که از دو گروه خواسته می‌شد که بازی خشونت‌آمیز «هالو» را به دو شکل گروهی و انفرادی بازی کنند. نتایج به دست آمده نشان داد بعد از این بازی هیچ‌یک از افراد تمایل به دیدن تصاویر خشونت‌آمیز مشابه نداشتند و این مخالفت با دیدن تصاویر خشونت‌آمیز در کسانی که به شکل گروهی بازی کرده بودند بیشتر نیز بود.

به این ترتیب می‌توان مدعی شد که انجام بازی خشونت‌آمیز به صورت انفرادی باعث افزایش میل به خشونت نمی‌شود و اگر یک بازی خشونت‌آمیز به صورت گروهی انجام شود، احتمالا حتی علاقه به خشونت کاهش می‌یابد.

البته برخلاف این تحقیق جورج گربنر، محقق دیگر آمریکایی معتقد است که آثار صحنه‌های خشونت‌آمیز به صورت دراز مدت است و درست مانند دانه‌ای که در فرد کاشته می‌شود می‌ماند که ممکن است سال‌ها بعد آثار مخب خود را نشان دهد.

  • خانه‌سازی آرامش‌بخش

حتما همه ما حداقل یک‌بار بازی تتریس یا خانه‌سازی را با گوشی موبایل یا رایانه خود انجام داده ایم؛ بازی که چنانچه در آن غرق شوید ممکن است بدون حس کردن گذر زمانی مدت‌ها آن را دنبال کنید.

به تازگی محققان به بررسی اثر این بازی روی کاهش استرس و ناراحتی پرداخته‌اند. آنها آزمایشی به نام «مداخله مبتنی بر تتریس» طراحی کردند. در این آزمایش به کسانی که شاهد یا عامل یک تصادف بوده و در اورژانس بیمارستان انتظار می‌کشیدند یک گوشی داده و می‌خواستند که بازی تتریس را انجام دهند و البته به گروهی دیگر تمرینی کتبی می‌دادند. نتیجه این آزمایش نشان داد که کسانی که تتریس بازی کرده‌اند، در روزهای بعد از تصادف خاطرات بد کمتری نسبت به کسانی که امتحان کتبی داده‌اند در ذهنشان مانده است.

به نظر محققان، بازی تتریس در حکم یک واکسن عمل می‌کند که می‌تواند در زمان بروز وقایع ناگوار مانع آن شود که در آینده خاطرات بدی برای فرد به وجود آید. پس اگر خدای ناکرده برایتان واقعه ناگواری اتفاق افتاد، شاید بد نباشد برای اینکه خاطرات بد در ذهنتان نماند، خودتا را با خانه‌سازی سرگرم کنید.

  • بازی‌های ویدیویی نیاز اصلی سیاست‌مداران

شاید شما هم در خصوص نقد‌پذیری و اینکه لازمه سیاست‌‌مدار بودن نقد‌پذیر بودن است، چیزهایی شنیده باشید. مطالعاتی که به تازگی صورت گرفته، نشان داده که انجام بازی‌های ویدیویی می‌تواند در بالا بردن نقد‌پذیری موثر باشد و شاید به همین دلیل بد نباشد که سیاستمداران زمان بیشتری را به خود اختصاص دهند.

شاید برای هم پیش آمده باشد که وقتی کسی از شما انتقاد می‌کند، واکنش منفی نشان داده یا پرخاشگری کنید. جالب آنکه در بازی نیز همین موضوع وجود دارد و انجام آن با مشخص شدن نقاظ ضعف و پذیرفتن آنها می‌تواند باعث بهبود قابلیت نفوذ‌پذیری شما شود.

کسانی که یک بازی ویدویی انجام داده و پس از مرتکب شدن اشتباه با باخت مواجه می‌شوند؛ خواه‌ناخواه مجبور به پذیرش اشتباه خود شده و به مرور با همین روند تحمل آنها در برابر نقد افزایش می‌یابد. نتیجه یک تحقیق علمی روی کودکانی که با بازی‌های ویدیویی سر و کار داشتند گویای این است که احساسات مختلفی که برای شخصیت اصلی اتفاق می‌افتد توسط بازی‌کننده درک می‌شود و خوشحالی، نفرت و سایر احساسات قابلیت انتقال به بازی‌کننده را دارند.

  • کمک به چند قابلیتی شدن

بازی‌های ویدیویی به شما کمک می‌کنند بتوانید چند وظیفه مختلف را در یک زمان انجام دهید. براساس تحقیقی که با مشارکت میان دانشگاه‌های ژنو، ویسکانسین در مدیسون و روچستر انجام شده، افرادی که بازی‌های تیراندازی یا بازی اول شخص را انجام می‌دهند، در انجام همزمان چند وظیفه بهتر عمل می‌کنند. آنها قادر به پرداختن به مسائل بیشتر در یک زمان هستند و می‌توانند با کمترین اثر منفی چند کار را همزمان انجام دهند. خواندن ایمیل هنگام تماشای تلویزیون می‌تواند نمونه‌ای خوب برای درک انجام چند عمل به صورت همزمان باشد. در دنیای امروز به دست آوردن چنین قابلیتی یک ضرورت جدی محسوب می‌شود و کسانی که چند کار را همزمان انجام می‌دهند شانس موفقیت بیشتری در بازار کار دارند.

منبع: روزنامه عصر ارتباط