به شبکه‌های وای‌فای عمومی متصل نشوید!

به شبکه‌های وای‌فای عمومی متصل نشوید! | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

ایسنا: خرابکارانی هستند که در شبکه‌های اینترنت عمومی، مانند وای‌فای‌های عمومی، مشغول دزدیدن بسته‌های شبکه هستند. به همین دلیل لازم است حتی‌المقدور از وصل شدن به شبکه‌های عمومی و باز پرهیز کرده و در صورت استفاده از آنها به حساب‌های بانکی، ایمیل و شبکه‌های اجتماعی خود وارد نشوید.

در دنیای کنونی متصل شدن به اینترنت نباید کار چندان سختی باشد، وجود ابزارهای پیشرفته از قبیل تلفن‌های همراه هوشمند، تبلت‌ها، لپ‌تاپ‌ها یا ابزارهای ارتباطی مانند مودم‌های وای‌فای و…. موجبات استفاده آسان از خدمات و تکنولوژی‌های جدید را برای انسان فراهم کرده است.

امروزه استفاده از اینترنت وای‌فای و بی‌سیم را می‌توان در هر جایی پیدا کرد. بعضی از رستوران‌ها، هتل‌ها، کافی‌شاپ‌ها و فرودگاها مجهز به این فناوری هستند و به مشتریان خود اینترنت رایگان ارائه می‌دهند. اما خطر بزرگ وای‌فای‌های عمومی این است که اطلاعاتی که فرد ردو بدل می‌کند، برای تمام کسانی که از آن استفاده می‌کنند قابل مشاهده است. این سیستم هر چند بسیار سودمند بوده و فواید زیادی از جمله اتصال به اینترنت در هر لحظه و مکان در آن نامحدود است.، اما چون سیستمی عمومی و همگانی است و تمامی کاربران از یک نام کاربری و رمز عبور استفاده می‌کنند، ناخودآگاه کاربران را به سمت نامنی در آن مکان پیش می‌برد و افزایش کلاهبرداری‌های مختلف را در پی خواهد داشت و زمینه ارتکاب جرم و سوء استفاده برخی سودجویان فضای سایبری را فراهم آورده است. آنها می‌توانند به تمامی اطلاعات ارسالی شما دسترسی داشته باشند.

  • نکان امنیتی در استفاده از وای‌فای
    با توجه به اهمیت امنیت فضای مجازی و شبکه‌های اینترنتی، پلیس فتا توصیه‌هایی را برای بالا رفتن امنیت کاربران فضای مجازی هنگام استفاده از اینترنت‌های رایگان ارائه می‌دهد. حتی‌الامکان سعی کنید از شبکه‌هایی که دارای کلمه عبور هستند، استفاده کنید و قبلاً در مورد آن شبکه از مسوولان مربوطه راهنمای‌هایی لازم را بگیرید. همچنین سعی کنید نام شبکه‌ای را که از آن استفاده می‌کنید، بشناسید. بهتر است قبل از اتصال به اینترنت از یک مسوول در مکانی که هستید در مورد ویژگی‌های وای‌فای مورد نظر سوال کنید. در صورت ضرورت وصل شدن شبکه‌های عمومی مطمئن باشید که از VPN مطمئن استفاده می‌کنید. تنها به شبکه‌هایی که با پسورد محافظت می‌شوند وصل شوید. استفاده از کانکشن‌های WPA وWPA2که مخفف WI-FI Protected Access هستند، هر چند امنیت کمی را ایجاد می‌کنند اما به هر حال کارساز هستند همچنین هنگامی که به شبکه‌های عمومی وای‌فای متصل هستید، به حساب‌های بانکی، ایمیل، شبکه‌های اجتماعی وارد نشوید و اطلاعات حساس و مهم‌تان را از طریق وای‌فای عمومی ارسال نکنید.هرگز به شبکه‌های دیگر متصل نشوید حتی اگر سرعت بیشتر و اتصال راحت تری داشته باشید. همچنین در صورت استفاده از شبکه‌های عممی، از این شبکه‌ها برای تبادل اطلاعات مهم و اساس استفاده نکنید. یا در صورت لزوم از نبود ابزارهای کپی اطلاعات مثل کی‌لاگرها مطکئن شوید و از صفحه کلید مجازی که ویندوز در اختیار شما قرار می‌دهد استفاده کنید.
  • امروزه بیشتر سیستم‌های عامل با حداقل یک دیواره آتش (فایروال) ساده هماه هستند و در کوتاه کردن دست کاربران درون شبکه از دخالت بی‌جا در کامپیوتر کمک فراوانی می‌کنند. امکان دارد که هم اکنون فایروال سیستم‌تان روشن باشد اما برای احتیاط به تنظیمات امنیتی رفته و از روشن بودن آن مطمئن شوید. فایروال خود را فعال و به روز کرده و نرم افزار آنتی‌ویروس مناسب و به روزی داشته باشید. در این مورد آپدیت به موقع و مداوم فراموش نشود. ضمناً آنتی‌ویروسی نصب کنید که فقط از شما در مورد مشکلات پیش آمده سوال کند. نام‌های کاربری و رمز عبور و پسورد دوم خود را بلافاصله بعد از اتمام کار تغییر دهید.
  • تمام پسوردهای خود را مشابه پسوردهای قبلی انتخاب نکنید. زیرا این کار اشتباه است و گذاشتن لقمه در دهان افراد سودجو است. اگر هم گاهی پسورد خود را عوض کنید امنیت بیشتری دارد. اگر از اینترنت استفاده نمی‌کنید حتما وای‌فای خود را غیرفعال کنید تا سایرین نتوانند سوء‌استفاده کنند. اگر در حال کار با یک کامپیوتر عمومی هستید مراقب اطراف خود باشید، آنها به راحتی می‌توانند اطلاعات شما را موقع وارد کردن با کیبورد حفظ کنند. قابلیت به اشتراک گذاری فایل‌ها، چاپگرها و …. با امکان ارتباط از راه دور به دیگر سیستم‌های کامپیوتری مستقر در آن مکان را خاموش کنید. همچنین دقت داشته باشید تمامی سایت‌های مهم در فرم‌های ورود اطلاعات خود از ارتباط امن Https استفاده کنند نه Http این پروتکل می‌تواند تا حدودی ایمن باشد.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره ۴۱۵۲