طراحی سایت ؛روبات‌ها بالاخره مثل آدم راه می‌روند

روبات‌ها بالاخره مثل آدم راه می‌روند | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

مهر: اگر چه در سال‌های اخیر علم روباتیک پیشرفت زیادی داشته، اما یک چالش اساسی در این زمینه نحوه حرکت و راه رفتن روبات‌هاست که با شیوه حرکت طبیعی انسان‌ها اختلاف نسبتاً زیادی دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از انگجت، محققان مدت‌هاست تلاش می‌کنند روبات‌هایی طراحی کنند که به شیوه‌ای طبیعی و مشابه انسان‌ها حرکت کنند و به عنوان مثال در صورت مواجهه با شرایط مشکوک حرکت خود را کند کنند یا به سرعت پشت سر خود را نگاه کنند.

پژوهشگران سوئیسی برای اولین بار نمونه اولیه یک روبات انسان‌نما به نام COMAN را ساخته‌اند که اگر چه فاقد سر است، اما می‌تواند با دقت و ظرافت بالایی قدم بردارد. برای تولید این روبات از مفاصل و اجزای کوچک و دقیقی استفاده شده است که خاصیت کشسانی و انعطاف پذیری بالایی دارند. همچنین الگوریتم کنترلی خاصی برای این روبات ابداع شده درک بهتری از اجزای تشکیل دهنده خود پیدا کند و بهتر بتواند آنها را مدیریت کند..

به عنوان مثال اگر این روبات را هل بدهید، دقیقاً می‌داند پای خود را تا چه حد جلوتر قرار دهد تا از سقوط خود جلوگیری کند. فرآیند تکمیل این روبات و از جمله طراحی یک سر برای آن هنوز در دست انجام است و قرار است این روبات در آینده توانایی‌های بیشتری برای حمل انواع اشیا و محصولات پیدا کند.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره ۴۱۵۵