رونمایی از آینده انقلابی به نام هوش مصنوعی موبایل

رونمایی از آینده انقلابی به نام هوش مصنوعی موبایل | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

این روزها موضوع هوش مصنوعی و آینده آن در دنیا به قدری سر و صدا به پا کرده که حتی پای سیاست‌مداران را هم به این موضوع باز کرده است. زمانی هم که صحبت از ورود رهبران سیاسی در دنیا به مقوله‌ای می‌شود، می‌توان حدس زد که در پس پرده اتفاقات مهم و متعددی در حال وقوع است و دولت‌ها در حال نوعی رقابت مخفیانه با یکدیگر بر سر این موضوع هستند.

هوش مصنوعی توجه ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور کشور روسیه را نیز به خود جلب کرده به نحوی که وی اخیر اعلام کرده، دنیای آینده متعلق به کشوری خواهد بود که تسلط بیشتری بر هوش مصنوعی دارد. البته این تنها سیاستمداران نیستند که متوجه قدرت هوش مصنوعی شده‌اند و ظاهراً قصد به کارگیری آن در عرصه‌های غیرفناوری را دارند. برخی از مشاهیر دنیای فناوری همچون مدیرعامل شرکت تسلا هم اخیراً نظراتی راجع‌به هوش مصنوعی داشته و معتقدند این پدیده می‌تواند آینده بشریت را با خطرات بزرگی مواجه کند. البته این دیدگاه‌ها به منزله پیش‌بینی‌های قطعی نیست و موضوع متن حاضر هم پرداختن به تهدیدهای ناشی از به کارگیری هوش مصنوعی در سیاست و صنایع نظامی نیست.

واقعیت آن است که چندسالی می‌شود که هوش مصنوعی راه خود را در صنعت موبایل باز کرده و اتفاقا پیشرفت‌های زیاد و شگفت‌انگیزی هم داشته است. هوش مصنوعی انقلاب بزرگی است که می‌تواند آینده صنعت موبایل را با تحولات هیجان‌انگیزی مواجه کند. البته هوش مصنوعی صرفا یک مفهوم نبوده و مجموعه‌ای از نرم‌افزارها، سخت‌افزارها و راهکارهای پیچیده باید دست به دست هم داده و این مهم را رقم بزنند.

این که بدانیم این فناوری هوشمند در آینده به چه سمتی راه خود را باز خواهد کرد، اتفاقی مهم و جذاب است که ظاهراً شرکت هواوی حرف‌هایی برای گفتن دارد. این شرکت در نمایشگاه IFA از عصر جدیدی در حوزه تلفن‌های هوشمند رونمایی کرد. ریچارد یو، مدیرعامل هواوی در سخنرانی خود از برنامه این شرکت برای آینده هوش مصنوعی(AI) با رونمایی از چیپ Kirin970 سخن گفت. هواوی با تلفیق سرعت پردازش هوش مصنوعی با قدرت فضای ابری (Cloud)، تجربه هوش مصنوعی را به زندگی شخص کاربران وارد کرده و نحوه تعامل ما با تجهیزاتمان را تغییر می‌دهد.

ریچارد یو گفت: اگر به آینده تلفن‌های هوشمند نگاه کنید متوجه می‌شوید که ما هم اکنون در آستانه جدید و هیجان‌انگیز هستیم، هوش مصنوعی در موبایل، در واقع تلفیق هوش مصنوعی در خود دستگاه با هوش مصنوعی در فضای ابری است. هواوی نیز به دنبال آن است که تلفن‌های هوشمند (Smart phone) را به تلفن‌های برخوردار از هوش مصنوعی (Intelligent phone) با ایجاد قابلیت‌های فراگیر در توسعه هماهنگ چیپ، سخت‌افزار دستگاه و فضای ابری ارتقا دهد.
وی گفت: هدف نهایی ما این است که تجربه کاربری بسیار بهتری خلق شود. چیپ Kirin970 اولین پیشرفت در یک سری از پیشرفت‌های جدیدی است که قابلیت‌های قدرتمند هوش مصنوعی را به تجهیزات ما وارد کرده و فضای رقابتی جدیدی را ترسیم می‌کند.

این در حالی است که پس از سال‌ها توسعه، هوش مصنوعی در فضای ابری کاربردهای جدیدی یافته است، ولی تجربه کاربری آن همچنان فضای بیشتری برای بهبود در حوزه‌هایی مانند سرعت، پایداری و حفظ اطلاعات شخضی دارد. هواوی معتقد است هوش مصنوعی در فضای ابری و هوش مصنوعی در خود دستگاه همدیگر را کامل می‌کنند. هوش مصنوعی در خود دستگاه، قابلیت‌های تشخیصی قدرتمندی را که پایه فهم و یاری رساندن مردم است را ارائه می‌کند و همچنین حس‌گرها حجم زیادی را داده‌های بهنگام، هدفمند و شخصی‌سازی شده را فراهم می‌کنند. با پشتیبانی قابلیت‌های قدرتمند پردازشی در چیپ، دستگاه شناخت بهتری از نیازهای کاربر پیدا کرده و خدمات کاملا شخصی‌سازی شده و در دسترس را به کاربر خود ارائه می‌کند.

چیپ Kirin970 از هشت هسته پردازشی CPU و ۱۲ هسته پردازش گرافیکی(GPU) نسل جدید بهره‌مند است. معماری ساخت این چیپ ۱۰نانومتری بوده و د رآن ۵,۵ میلیارد ترانزیستور در تنها یک سانتیمتر مربع جای گرفته است. پرچمدار Kirin970 جدید هواوی، اولین پلتفرم هوش مصنوعی در موبایل است که از یک واحد پردازش عصبی یا (NPU) Neural Processing Unit مختص به خود بهره‌مند شده است. در مقایسه با یک پردازنده هشت هسته‌ای Kirin970، Cortex-A 73 با معماری ساخت و محاسباتی خاص خود می‌تواند تا ۲۵ برابر کارایی بیشتر با ۵۰ درصد بهره‌وری بهتر را ارائه کند. این به آن معناست که Kirin970 می‌تواند وظایف مرتبط با هوش مصنوعی را سریع‌تر و با انرژی خیلی کمتر به انجام برساند. در یک تست تشخیص تصویر، Kirin970 در هر دقیقه ۲ هزار تصویر را پردازش کرد که بسیار سریع‌تر از چیپ‌های حال حاضر موجود در بازار است.

هواوی، Kirin970 را یک پلتفرم باز برای هوش مصنوعی در موبایل قرار می‌دهد تا برای توسعه‌دهندگانی که می‌توانند کاربردهای جدید و خلاقانه برای قابلیت‌های پردازشی آن ایجاد کنند، این امکان را فراهم آورد.

اما هوش مصنوعی در تلفن همراه یعن پردازش بیشتر و سریع‌تر که این امر نیازمند مصرف بیشتر انرژی است و متعاقب آن موضوع تجدید سریع انرژی نیز مطرح می‌شود. مساله‌ای که شرکت هواوی از آن غافل نمانده و از آغاز همکاری تجاری با شرکت صادرکننده گواهی‌نامه بین‌المللی T-V برای دریافت گواهی تأیید فناوری شارژ سریع(Supercharge) خود خبر داده است. این گواهی‌نامه برای اولین بار تضمین‌ می‌کندد که یک سیستم شارژ سریع به شکل فراگیر موفق به گذراندن تست‌های سخت ایمنی کارشناسان ایمنی مطرح جهان شده است.

در این تست تمامی قسمت‌های سیستم شارژ سریع هواوی شامل آداپتور، مدارهای IC و کابل شارژ برای عبور ایمن برق، در جه حرارت پایین و تست شوک حرارتی مورد آزمایش دقیق ایمنی قرار گرفتند. اعطای گواهی همراه به نظارت دقیق T-V Rhineland نشان می‌دهد هواوی علاوه برای توجه به شارژ سریع به موضوعی مهم‌تر یعنی شارژ سریع ایمن نیز توجه کرده است.

فناوری شارژ سریع هواوی به طور مداوم دستگاه را از اطلاعات اجزای این سیستم مطلع می‌کند و با در نظر گرفتن تمام اجزای چرخه شارژ، به صورت هوشمند ولتاژ شارژر را تنظیم و جریان خروجی مناسب را برای به حداکثر رساندن سرعت و شارژ تلفن همراه پیش‌بینی می‌کند. علاوه بر این، اتصالات جک شارژ در دستگاه‌های هواوی به نحوی برنامه‌ریزی شده است که اگر با قطره‌ای آب تماس برقرار شد به صورت خودکار سیستم شارژ قطع شود. این عامل مانع از اتصال کوتاه و آتش‌سوزی دستگاه خواهد شد.