صدور مجوز فعالیت اپراتورهای ماهواره ای در کشور

صدور مجوز فعالیت اپراتورهای ماهواره ای در کشور | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

مهر: کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، کلیات صدور مجوط و نحوه فعالیت اپراتور ماهواره‌ای در کشور را تصویب کرد که طبق آن، این اپراتور باید تا ۱۰ سال دیگر، در موقعیت‌مداری ایران، خدمات دهد. کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه شماره ۲۶۲ خود، با هدف توسعه و انسجام فعالیت‌های بخش خصوصی در استفاده از ماهواره‌ها، حفظ و توسعه امتیازات مدار- فرکانسی، تسریع در توسعه خدمات ماهواره‌ای در کشور از طریق اپراتور داخلی ماهواره‌ای و حرکت در جهت حذف وابستگی کشور در حوزه ارتباطات ماهواره‌ای، کلیات و چارچوب حاکم بر صدور اپراتورهای ماهواره‌ای را تصویب کرد.
خدمات ماهواره‌ای شامل توزیع و فروش پهنای باند ماهواره‌های در اختیار، ایجاد شبکه‌های اختصاصی و ارائه هر گونه خدمات ارتباطی و انتقال داده از قبیل خدمات ثابت و سیار ماهواره‌ای، ایجاد دسترسی به اینترنت پرسرعت، ایجاد دسترسی به شبکه ملی اطلاعات و خدمات مبتنی بر آن، ارائه خدمات صوتی، تصویری، متنی و داده‌ای و انواع خدمات محتوایی و ارزش افزوده، ارائه خدمات پخش همگانی ماهواره‌ای در چارچوب ضوابط قانونی و مقرراتی کشور می‌شود.
در این راستا دریافت‌کننده مجوز این خدمات، می‌تواند با رعایت قوانین و مقررات داخلیف ملاحظات حاکمیتی که در زمان صدور پروانه تعیین و به دارنده پروانه اعلام خواهد شد و همچنین رعایت مقررات بین‌المللی از جمله مقررات اتحادیه جهانی مخابرات (ITU)، نسبت به ارائه خدمات در داخل و نیز به خارج از مرزهای جغرافیایی کشور اقدام کند.
اپراتور دریافت‌کننده مجوز فعالیتف باید حداقل ۸۰ درصد نیاز بازار داخلی را به صورت عمده فروشی برای اپراتورهای ارائه دهنده خدمات انتقال داده از طریق ارتباطات ماهواره‌ای(SAP) و دیگر ارائه‌کنندگان خدمات ماهواره‌ای مجاز، تأمین کند و در هر صورت سهم آن از بازار داخلی خرده‌فروشی داخلی، بیش از ۲۰ درصد نخواهد بود.
در راستای الزامات حاکم بر راه‌اندازی شبکه ماهواره‌ای، دارنده پروانه می‌تواند در آغاز ارائه خدمت، با هماهنگی سازمان فضایی ایران و با اجازه امتیاز مدار- فرکانس از دیگر کشورها، نسبت به در اختیار گرفتن ماهواره‌ای که در موقعیت مداری متعلق به ایران نیست، اقدام کرده و به ارائه خدت ماهواره‌ای بپردازد. اما باید حداکثر تا پایان سال دهم، امکان بهره‌برداری و ارائه خدمات از طریق حداقل یک ماهواره قرار گرفته در موقعیت مداری ثبت شده به نام ایران را فراهم کند.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره ۴۱۵۹