پلیس دبی با «موتور پرنده» مجرمان را تعقیب می‌کند

پلیس دبی با «موتور پرنده» مجرمان را تعقیب می‌کند | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

ایسنا: دبی این هفته با برگزاری نمایشگاه جیتکس ۲۰۱۷ از فناوری‌هایی نظیر موتور پرنده رونمایی کرد که نشانگر آینده شهرهای مدرن با فناوری‌های بلند پروازانه است.

امسال سی‌و هفتمین نمایشگاه فناوری اطلاعات خلیج فارس (GITEX)  برگزار شد که مهم‌ترین رویداد فناوری در خاورمیانه محسوب شده و تا روز پنج‌شنبه ادامه دارد.

یکی از چشمگیرترین فناوری هایی که در این نمایشگاه با حضور ۴ هزار شرکت از ۷۱ کشور برگزار شده، پروژه تاکسی پرنده دبی بود. یک «ولو کوپتر» (Volocopter) 18 ملخی با ظرفیت دو سرنشین که در آینده به عنوان شبکه تاکسی پروازی خودکار این شهر مورد استفاده قرار خواهد گرفت.به گفته مقامات دبی این سامانه ویژگی‌های منحصر به فرد قابل توجهی دارد که می‌تواند کیفیت بسیار  بالایی از حمل‌ونقل هوایی شهری را برای شهروندان فراهم کند. سیستم شارژ این ولو‌کوپترها از نوع شارژ سریع است و می‌تواند طی دو ساعت به طور کامل شارژ شود و به علاوه ۹ سیستم باتری مستقل در آنها تعبیه شده است. ضمناً همانند بسیاری از برنامه‌های هوشمند حمل‌ونقل شخصی، مسافران قادرند مسیر حرکتی خود را با استفاده از یک اپلیکیشن هوشمند در گوشی همراه خود مشاهده کنند. شرکت راه و حمل‌ونقل دبی (RTA) پیش بینی کرده است که آزمایش ایمنی، زیر ساخت‌ها و وضع قوانین مربوط به این سیستم پنج سال زمان می‌برد.

پلیس دبی با «موتور پرنده»مجرمان را تعقیب می کند | طراحی سایت |تصویر 1

آنها در حال حاضر به دنبال افزایش ایمنی این سیستم و آزمایش آن هستند که تخمین زده شده هریک از این دستگاها حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰هزار یورو (۲۳۵ هزار دلار تا ۲۹۵ هزار دلار) هزینه خواهد داشت.

این پهپاد که در ارتفاع ۱۲۰ متر پرواز خواهد کرد با ۱۸ روتور پشتیبانی شده و مجهز به چتر نجات اضطراری است تا در صورت لزوم به فود آسان کمک کند. از دیگر فناوری‌های چشمگیری که در این نمایشگاه ارائه شد یک موتور سیکلت پرنده موسوم به «هاورسرف» (hoversurf) بوده که تلفیقی از یک پهپاد و یک موتور سیکلت است و پلیس دبی قصد اضافه کردن آن به ناوگان خود را دارد. پلیس دبی قصد دارد مبارزه با جرائم را به شکلی آینده‌نگرانه دنبال کند و در این راستا از تازه‌ترین اباعات در نمایشگاه فناوری جیتکس (GITEX)   رونمایی کرده است. هاورسرف ظرفیت حمل یک افسر پلیس را داشته یا اینکه می‌تواند از راه دور کنترل شود. ۴ ملخ قدرتمند تعبیه شده در گوشه های این موتور سیکلت عجیب به آن این امکان را می‌دهد که در ارتفاع پنج متری از سطح زمین پرواز کند و حتی ۶ کیلومتر مسافت را بدون سرنشین طی کند.

توان طی مسیر این سامانه که با سرعت ۷۰ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند. با یک بار شارژ ۲۵ دقیقه است و اگر باک بنزین آن را نیز در نظر بگیریم این توان به حدود یک ساعت افزایش می‌یابد.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره ۴۱۶۵