پاسخ اپل به ابهامات تکنولوژی تشخیص چهره

پاسخ اپل به ابهامات تکنولوژی تشخیص چهره | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

نگرانی مردم از تکنولوژی  Face IDپیش از عرضه آی‌فون ۱۰

تکنولوژی تشخیص چهره Face ID  از جذاب‌ترین و البته جنجالی‌ترین بخش‌های معرفی محصولات اپل و رونمایی از آی‌فون ۱۰ بود. ماجرا از خود رویداد هفته گذشته اپل شروع شد. زمانی که کریگ‌فدریقی معاون بخش مهندسی نرم‌افزار اپل هنگام معرفی این محصول نتوانست آن را به کار بیندازد، البته اپل بعداً توضیح داد که این اشکال خطای انسانی بوده و ربطی به خود تکنولوژی نداشته است. ولی سروصداها پیرامون این کوضوع به همین جا ختم نشد.

با توجه به ادعای اپل مبنی بر امنیت بیشتر این سیستم در مقایسه با سیستم اثر انگشت اعتراض‌ها بالا گرفت به خصوص یک سناتور آمریکایی طی نامه‌ای به اپل خواستار توضیح بیشتر این شرکت پیرامون این موضوع شد. از سوی دیگر برخی دیگر از افراد نیز نسبت به کارآیی آن ابراز تردید کردند و گروهی دیگر نیز امکان ذخیره‌سازی تصاویر اشخاص روی سرورهای اپل را مغایر با حفظ حریم شخصی دانستند. شاید از این روست که حالا اپل درصدد پاسخ به این شبهات و توضیح بیشتر درباره تکنولوژی تشخیص چهره خود برآمده و کریگ فدریقی در این گزارش به برخی سوالات مطرح شد پیرامون این موضوع پاسخ می‌دهد.

  • ساخت Face ID
  • در برنامه هفته گذشته آی‌فون جدید اپل، Phil Schiller یکی از مسوولان اپل عنوان کرد برای بهبود کارکرد تکنولوژی تشخیص چهره (Face ID)میلیاردها تصویر جمع‌آوری شده و مورد استفاده و تست قرار گرفته است. فدریقی اما ادعا می‌کند که داستان فراتر از این حرفاست، او می‌گوید: « فیل طی مراسم گفت: که میلیاردها تصویر مختلف ارز نقاط مختلف دنیا جمع‌آوری شده تا مشخصه‌های جغرافیایی و نژادی در برنامه به بهترین و کارآمدترین شیوه ممکن تعریف شود. اما باید بدانید که حقیقتاً این کار عظیم‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. تیم مهندسان اپل برای این منظور تعداد زیادی اسکن از افراد مختلف ئتهیه کرد که به صورت مفصل و همراه با جزئیات ضبط و ثبت شد. این تصاویر که از بسیاری از زاویه‌ها مورد بررسی قرار گرفت و شامل جزئیات فراوان بود، برای آموز به سیستم Face ID ارائه شد.»

فدریقی در جواب این سوال که اپل بعد از جمع‌آوری اطلاعات آموزشی چه کار کرد، توضیح می‌دهد: «ما یک نقشه سه بعدی از تصاویر دریافتی تهیه کردیم و طبق آن اصول و الگوریتم‌های چهره‌های مختلف را به برنامه آموزش دادیم.» وی در ادامه سخنان خود تاکید کرد اپل هیچ‌گونه اطلاعات یا تصاویری از کاربران یا مشتریان خود جمع نمی‌کند: «ما اطلاعات کاربران اپل را از طریق برنامه Face ID جمع‌آوری نمی‌کنیم و اطلاعات اشخاص تنها روی گوشی‌های خودشان ذخیره می‌شود. این اطلاعات قرار نیست روی فضای ابری یا سرور خاصی منتقل شود.»

اپل می‌گوید فیس آی‌دی قابلیتی دارد که قادر است با گذر زمان و تغییر مشخصات فیزیکی مانند مدل مو، بلند شدن ریش و سبیل یا حتی انجام عمل‌های زیبایی، بازهم چهره کاربر را تشخیص دهد. این برنامه با کمک تکنولوژی‌هایی مانند یادگیری ماشینی و آموزش چند باره، تنها از طریق برنامه و روی گوشی کاربر انجام می‌شود و اعمال تمام این تغییرات از طریق هیچ سرور یا منبع خاص دیگری انجام نمی‌شود. به علاوه اپل تاکید کرده است که اطلاعات کاربران به هیچ قیمتی در دسترس هیچ شخص یا ارگان دیگری قرار نخواهد گرفت.

حالا نوبت صحبت در مورد یکی دیگر از موضوعات مهم است؛ امنیت.

  • امنیت و حریم خصوصی Face ID

    یکی از اصلی‌ترین مباحث مطرح شده پیرامون فیس آی دی این بود که اپل در مقابل درخواست دسترسی مقامات قضایی به اطلاعات تصویری کاربران این قابلیت، چگونه عمل خواهد کرد. جواب این سوال قابل پیش بینی بود زیرا اپل قبلا نیز با درخواست مشابهی با قابلیت Touch ID محصولات اپل مواجه شده بود و به آن جواب رد داد. (اپل اوایل امسال به خاطر بازنکردن قفل آی فون یک تروریست به شدت مورد انتقاد و شکایت دولت آمریکا قرار گرفت و سرانجام نیز این کار را نکرد) فدریقی اما می گوید: «واقعیت این است که اپل نمی تواند اطلاعاتی را به مقامات قضایی ارائه کند زیرا اطلاعات کاربران را عملا در اختیار ندارد. اطلاعات کاربران فقط روی دستگاه های خودشان به عنوان یه مدل ریاضی ذخیره شده و توسعه می یابد. این مدل ریاضی به صورت یک الگوریتم تعریف می شود و نمی توان آن را به شیوه دیگری دوباره به یک تصویر تبدیل کرد، همه چیز فقط روی گوشی کاربر است، تمام»!

سوال بعدی از معاون اپل این است که آیا قابلیت فیس آی دی می تواند همراه با کد رمز عبور یا Passcode برای باز کردن قفل گوشی فعال باشد یا خیر. به عبارت دیگر آیا امکان فعال سازی سیستم امنیتی دوگانه بیومتریک و عددی وجود دارد؟ Federighi در جواب می گوید که این مبحث کمی پیچیده است و مسائل مختلفی باید در نظر گرفته شود. در حال حاضر این قابلیت وجود ندارد ولی توسط تیم اپل درحال بررسی است. فدریقی همچنین اشاره می کند که در دو گوشی آی فون ۸ و ۱۰ اگر دگمه سمت راست یا چپ دستگاه را به مدت چند ثانیه نگه دارید، قابلیت فیس آی دی از کار می افتد. این مورد در مواقع مواجهه با سارقان کاربرد دارد، پس اگر دزدی از شما بخواهد که قفل گوشی را باز کرده و تحویل وی بدهید، تنها کافیست که یکی از دگمه های کناری دستگاه – دگمه صدا یا خاموش کردن دستگاه- را فشار داده و نگه دارید تا فیس آی دی غیر فعال شود. همین کار قابلیت Touch ID را در آی فون ۸ از کار خواهد انداخت.

فدریقی همچنین تاکید می کند که فیس آی دی هیچ نور اضافه و واضحی روی صورت فرد نمی اندازد. این سیستم، از نور مادون قرمز در تاریکی استفاده می کند و هنگام فعال سازی، هیچ نور اضافه ای از صفحه متصاعد نخواهد شد. اما خوب است بدانید که اگر از فیس آی دی به مدت ۴۸ ساعت استفاده نکنید یا در صورت ریبوت کردن دستگاه، برای ورود مجدد به دستگاه باید پس کد یا رمز عددی خود را وارد کنید اگر Face ID پنج بار بار نتواند چهره شما را تشخیص دهد، باید رمز عددی را وارد کنید (این همان اتفاقی است که برای آی فون ۱۰ مورد تست هنگام نمایش قابلیت این تکنولوژی رخ داد و باعث شد فدریقی با زدن پسورد قفل آی فون را باز کند). نکته دیگر اینکه برنامه نویسان اپلیکیشن های اپل نیز به اطلاعات خام دریافت شده از طریق سنسورها دسترسی ندارند و تنها می توانند نقشه ای سه بعدی از اطلاعات تصویری کاربر به برنامه های مختلف را ارائه دهند تا مثلا برای اعمال فیلترهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد. این مورد در رابطه با برنامه های      ARKit نیز صدق می کند.

  • استفاده از Face ID

حالا مساله میزان کارآیی Face ID مطرح می شود و اینکه این برنامه تا چه اندازه خوب عمل می کند. تقریبا گزارش تمام افرادی که از این برنامه استفاده کرده اند، مثبت بوده است. این افراد ادعا می کنند که برنامه بسیار قابل اعتماد است و حتی در شرایط نوری پایین نیز خوب و عالی عمل می کند اما سرعت تنها معیار نیست. به عنوان مثال، مردم عینک های آفتابی را بیرون از خانه بسیار استفاده می کنند. فدریقی می گوید که زدن عینک آفتابی، معمولا مشکلی در باز شدن قفل گوشی ایجاد نمی کند و حتی فرقی نمی کند که عینک مورد نظر پولاریزه باشد یا خیر. او همچنین اشاره می کند که چشم های کاربر با قابلیت های استفاده شده در برنامه فیس آی دی، حتی با استفاده از عینک نیز قابل شناسایی است و تنها تعداد محدودی از لنزهای عینک وجود دارند که ممکن است هنگام استفاده با تکنولوژی فیس آی دی سازگاری نداشته باشند که در این صورت کاربر می تواند با تایپ رمز خود وارد دستگاه شود.

فدریقی همچنین اشاره می کند که برای برخی افراد، قابلیت «باز کردن گوشی با نگاه» ممکن است فعال نشود. اگر کاربر نابینا باشد یا مشکل بینایی داشته باشد، ممکن است نتواند به صفحه گوشی زل بزند و قفل گوشی باز شود. در این گونه مواقع، چهره شناسایی می شود و کاربر می تواند به راحتی تنها قابلیت «شناسایی توجه یا نگاه» -Attention detection- را غیر فعال کند. به گفته معاون اپل چشم ها، بینی و دهان کاربر حتما باید در دید فیس آی دی قرار داشته باشند و این به این معنی است که ممکن است درمواقعی به درستی عمل نکند. فدریقی می گوید: «اگر کاربر یک جراح یا شخصی باشد که صورت خود را بپوشاند، فیس آی دی عمل نخواهد کرد اما در صورت داشتن کلاه مشکلی پیش نخواهد آمد.» سوال شایع دیگری که درباره فیس آی دی مطرح شده است، زاویه دید و فاصله نگهداری مناسب گوشی برای باز شدن برنامه است. فدریقی می گوید: «این مساله دقیقا مشابه وضعیتی است که برای فعال سازی دوربین سلفی دستگاه قرار می گیرید. برنامه در زوایای مختلفی فعال می شود و تنها کافی است دهان و دیگر اجزا در معرض دید قرار گیرند.» با این وجود بازهم محدودیتی در زوایای مناسب وجود دارد تا سیستم «تشخیص نگاه» به درستی کار کند.

مسلما تا کنون افراد زیادی نتوانسته اند از این برنامه استفاده کنند تا تجربه های خود را بیان کنند و قطعا در هنگام عرضه آی فون ۱۰ ( در اواسط آبان) سوال های بیشتری پیش خواهد آمد. اما بدون شک بسیاری از سوالات بعد از استفاده از برنامه خودبه خود حل می شود. در حال حاضر بسیاری در مورد این قابلیت آی فون جدید دودل هستند، زیرا تا پیش از این شرکت های دیگر مانند سامسونگ نیز قابلیت تشخیص چهره ارائه داده اند که چندان موفق نبوده است. اما فیس آی دی یک سیستم تشخیص چهره معمولی نیست. این برنامه نسخه ای سه بعدی از صورت ایجاد می کند و اپل که از تکنولوژی های به روز و مختلفی برای توسعه آن استفاده کرده، بسیار مطمئن است که این برنامه رضایت بخش خواهد بود.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره ۴۱۴۷