۳۷۸کیلومتر بر ساعت بدون یک قطره بنزین!

378کیلومتر بر ساعت بدون یک قطره بنزین!

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

مهندس اشکان معصومی/ یک دهه پیش ساخت اتومبیل‌های تمام برقی یک رویا بود اما تسلا و شورولت آن را به حقیقت تبدیل کردند. امروز هم بسیاری باور دارند. ماشین‌های الکتریکی نمی‌توانند در بخش سرعت وشتاب به رقابت با پیشرانه‌های احتراق بپردازند اما تیم Lucid Motors ثابت کرده این فرض صحیح نیست.

این مجموعه نوپا که مرکز آن کالیفرنیا و آریزونا قرار گرفته با معرفی یک اتومبیل تمام برقی ۱۰۰۰ اسب بخاری توجهات را به خود جلب کرد. آنها حالا تمرکز خود را بر روی عبور از مرز سرعت ۳۵۰ کیلومتر بر ساعت قرار داده‌اند که حتی برای سوپر ماشین‌های بنزین سوز میلیون دلاری هم کار ساده‌ای نخواهد بود. بر اساس برنامه‌های موجود اولین سری از Air Alpha Speed تا سال ۲۰۱۹ به مشتریان تحویل داده خواهد شد.

خودروی Venturi VBB3 سال گذشته توانست با حداکثر سرعت ۵۴۹ کیلومتر بر ساعت رکورد جدیدی برای ماشین‌های تمام برقی ثبت کند. چند ماه قبل هم چینی‌ها با مدل NextEV تاریخ‌ساز شدند و رکورد سرعت در پیست نوربرگ‌رینگ را تنها با تکیه بر توان باتری شکستند.

378کیلومتر بر ساعت بدون یک قطره بنزین!

طراحی سایت rsmedia

سدان برقی اسپرت Lucid در آزمایش‌ها توانسته به سرعتی معادل ۳۷۸ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند. البته این عدد رسمی نیست و سازنده تنها رسیدن به سرعت‌های بالاتر از ۳۵۰ کیلومتر در ساعت را تایید کرده است. در هر صورت این رقمی قابل توجه برای یک نمونه با جهت گیری تولید انبوه خواهد بود. تسلا مدل S باید خود را به رقابتی تازه آماده کند.

به ادعای سازنده، Lucid Air توانایی رقابت با بهترین خودروهای سوپراسپرت بنزینی را دارد. هدف آنها ساخت ماشین‌های برقی پاک برای همگان است اما باید فکری به حال تصویر ذهنی حوصله‌سربری که مردم از آنها دارند می‌کردند. جالب آنکه مهندسان متوجه شدند با افزایش ظرفیت موتور و باتری، بهره‌وری نیز ارتقا می‌یابد

آزمون اولیه Air Alpha بهتراز تصور سازندگانش پیش رفت، ولی برخی از نقاط ضعف را هم نشان داد. تیم مهندسان برای محک عملکرد واقعی Air تغییرات جزیی روی مدل آزمایشی انجام داده بود که شامل تنظیم مجدد سامانه خنک‌کننده موتور جلو، غیر فعال سازی نرم‌افزار محدودکننده سرعت در پیست بیضی شکل مرکز تحقیقات حمل و نقل(TRC) اوهایو آمریکا توانست به سرعت ۳۷۸ کیلومتر بر ساعت دست یابد که مورد تایید سیستم GPS نیز بود. نمونه مورد نظر دارای ویژه پیست مسابقه بوده و از قفس غلتگیر (Roll Cage ) و اسپویلر و دیفیوزر عقب بزرگ‌تر بهره می‌برد. Air Alpha Speed با این رکورد بین Zenvo TS1 با سرعت ۳۷۵ کیلومتر بر ساعت و Pagani Huayra با ۳۸۳ کیلومتر بر ساعت قرار می‌گیرد.

هنوز برنامه‌ای برای تولید انبوده این خودرو اعلام نشده، ولی رکورد جدید لوسید مطمئناً مورد توجه متخصصات قرار خواهد گرفت و در آینده نام آن را برای خریداران و منتقدان آشناتر می‌نماید. آنها قصد دارند تا مدل پایه Air با توان ۴۰۰ اسب بخار و برد ۳۸۰ کیلومتری با هربار شارژ را در سال آینده به قیمت ۵۲ هزار دلار به فروش برسانند. قیمت مدل Speed با پیشرانه هزار اسب بخاری و باتری‌های بزرگتر با پیمایش ۵۰۰ کیلومتری هنوز مشخص نشده است.

منبع: ماهنامه نوآور/ شماره ۱۵۷