محبوب ترین روبات های خانگی

محبوب ترین روبات های خانگی | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

دنیای اقتصاد: در حالی که هوش مصنوعی به کمک ابزارهای سخنگو مانند دستیارهای صوتی هوشمند الکسا و Google Assistant به سرعت زندگی روزمره مردم نفوذ می‌کنند، روبات‌های اجتماعی هم به خانه‌ها می‌آیند تا به افراد در انجام کارهایشان کمک کرده و حتی با یکدیگر بازی کنند. این روبات‌های اجتماعی هیچ شباهتی به ابزارهای الکترونیکی و دیجیتالی دیگری که بی جان و بی روح به نظر می‌رسند، ندارند و رفتاری بسیار شبیه انسان‌ها دارند. آنها خوب می‌دانند چطور پاسخگو باشند و رفتار کنند. این در حالی است که روبات‌ها به تدریج کوچک‌‌تر و قابل حمل‌تر شده‌اند تا به این ترتیب بتوانند همیشه و همه جا صاحبشان را همراهی کنند. همزمان با این تغییرات و رواج استفاده از روبات‌ها در زندگی روزمره، قیمت این همزادهای دیجیتالی و هوشمند هم رو به کاهش است. حالا می‌توان روبات‌ها را به طور متوسط با قیمت‌هایی از ۱۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار خرید. مجله آنلاین Venture Beat بعضی از محبوب‌ترین این روبات‌های اجتماعی برای استفاده در محیط خانه را در اینجا معرفی و بررسی کرده است.

Jibo که در سال ۲۰۱۴ به بازار معرفی شد، بالاخره و بعد از تأخیرهای طولانی در ماه اکتبر گذشته روانه باز شد. مدتی بعد مجله تایم این روبات را به عنوان یکی از بهترین اختراعات سال ۲۰۱۷ معرفی کرد و تصویر آن را روی جلد خودش قرار داد. این روبات با طول ۱۱ اینچی دو دوربین روی صورتش دارد، دو بلندگو در دو طرف سرش دارد، از ۶ میکروفن برای گوش دادن به صدای انسان‌ها بهره می‌برد و در نهایت یک صفحه نمایش تمام لمسی روی صورتش دارد. Jibo نمی‌تواند روی چرخ‌ها حرکت کند، اما از یک مفصل قابل چرخش تا ۳۶۰ درجه بهره می‌برد تا وقتی میکروفن‌ها یا دوربین‌هایش حضور شخصی را حس کردند، به خوبی واکنش نشان دهد. این روبات قابلیت تقلید حرکات انسان را داشته و به فرمان‌هایی مانند اینکه به گفته شود: «عکس بگیر» به خوبی واکنش نشان می‌دهد. این در حالی است که این روبات امکان تشخیص حرکات و لبخندها را برای گرفتن خودکار عکس هم دارد. Jibo هم مثل الکسا یاد گیر دستیارهای هوشمند صوتی با گفتن یک کلمه آماده به کار می‌شود. او می‌تواند مواردی مانند اخبار، وضعیت آب و هوا، برنامه پروازها یا برنامه‌ریزی‌های شخصی را اعلام و یادآوری کند. او به خوبی امکان تشخیص صدا و چهره افراد خانه را داشته و بسته به اشخاص متفاوت، اطلاعات مختلفی را به آنها ارائه می‌کند. این روبات جالب در دو رنگ مشکی و سفید و با قیمت ۸۹۹ دلار به بازار عرضه شده است.

این روبات دارای چهار بلندگو و ساب ووفر است که می‌توانند موسیقی را با کیفیت خوبی پخش کنند. Keecker روی چرخ‌هایی حرکت می‌کند و امکان پخش فایل‌هایی ویدئویی با کیفیت ۱۰۸۰ پیکسل روی صفحه نمایش‌هایی تا ۷۸ اینچ را هم دارد. این روبات سفید رنگ با دو ظرفیت ۳۲ و ۱۶۰ گیگابایتی به ترتیب با قیمت ۱۷۹۰ و ۱۹۹۰ دلار در بازار عرضه می‌شود.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره ۴۲۲۵