مصرف برق بیت‌کوین از مصرف ۱۶۰ کشور بیشتر است

مصرف برق بیت‌کوین از مصرف 160 کشور بیشتر است | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

دنیای اقتصاد: هزاران کامپیوتر که در سرتاسر دنیا پراکنده شده‌اند با همکاری یکدیگر تراکنش‌های بیت‌کوین را پردازش می‌کنند که به آنها استخراج‌کننده(miners) گفته می‌شود و فرآیند پردازش تراکنش‌های بیت‌کوین نیز استخراج(mining) نامیده می‌شود. حال طبق نتایج تحقیقات به عمل آمده، مقدار انرژی که سالانه توسط این کامپیوترها برای استخراج بیت‌کوین مصرف می‌شود، از مصرف سالانه بیش از ۱۶۰ کشور دنیا بیشتر است.

این مطالعه که از سوی سرویس Power Compare انجام شده، نشان می‌دهد مقدار انرژی برق مصرفی برای پردازش بیت‌کوین در سراسر دنیا در حال حاضر از میانگین برق مصرفی کشورهایی مانند ایرلند و بسیاری از کشورهای قاره آفریقا بیشتر است. این موسسه با استفاده از آمار بیت‌کوین و وب‌سایت Digiconomist به این نتیجه رسید که در سال ۲۰۱۷ بیش از ۲۹/۰۵ تراوات بر ساعت انرژی برق برای پردازش بیت‌کوین مصرف شده که در طرف دیگر کشور ایرلند امسال کمتر از ۲۵ تراوات بر ساعت انرژی برق مصرف شده است.

شبکه بیت‌کوین بانک مرکزی ندارد و از یک مکانیزم جدید جایگزین برای تزریق پول در گردش استفاده می‌کند. هزاران کامپیوتر که در سرتاسر اینترنت پراکنده شده‌اند با همکاری یکدیگر تراکنش‌های بیت‌کوین را پردازش می‌کنند و جالب است بدانید به طور میانگین هر ۱۰ دقیقه یکی از استخراج‌کننده‌ها یک رقابت محاسباتی  را برنده شده و جایزه می‌گیرد.

این جوایز انگیزه کافی برای افراد بیشتری فراهم می‌کند تا به فرآیند پردازش تراکنش‌های بیت‌کوین بپیوندند و به این واحد پولی کمک کنند تا غیر متمرکز بماند و البته افزایش پیدا کند. با افزایش هرچه بیشتر بیت‌کوین، کامپیوترهای استخراج‌ کننده هم باید به سیستم‌های قدرت‌مند‌تری مجهز شوند و همین مساله باعث مصرف هرچه بیشتر انرژی برق می‌شود. میزان برق مصرفی برای یک تراکنش بیت‌کوین می‌تواند برق یک خانه را به مدت یک ماه تأمین کند.

گفته می‌شود در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد استخراج‌ کننده‌های بیت کوین در چین قرار دارند چراکه هزینه مصرف برق در این کشور به مراتب از دیگر کشورها پایین‌تر است. همین مساله نگرانی‌های زیادی درباره تأثیرات این پردازش‌ها بر محیط‌ زیست چین به وجود آورده است، چرا که بخش اعظمی از انرژی برق چین از طریق سوخت‌های فسیلی تأمین می‌شود.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره ۴۲۰۲