مهم‌ترین کاربردهای هوش مصنوعی

مهم‌ترین کاربردهای هوش مصنوعی | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

اصطلاح هوش مصنوعی در سال ۱۹۵۶ مطرح شد ولی امروزه این مقوله به دلیل افزایش مقدار داده‌ها، وجود الگوریتم‌های پیشرفته، ارتقای سطح توان محاسباتی و نیز امکان ذخیره‌سازی اطلاعات در حج بالا، بسیار پر طرفدار شده است.

به گزارش Systemgroup در دهه ۱۹۵۰ مجموعه تحقیقات اولیه هوش مصنوعی در خصوص شیوه‌های حل مشکل (Problem Solving) و روش‌های نمادین (Symbolic Methods)  انجام شد. در سال‌های دهه ۶۰ میلادی وزارت دفاع آمریکا ب این موضوع علاقه‌مند شد و رایانه‌ها را برای تقلید اصول اولیه تفکر انسان آموزش داد. برای نمونه، سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا موسوم به دراپا (DARPA) پروژه نقشه برداری خیابانی را در دهه ۷۰ به پایان رساند. دارپا در سال ۲۰۰۳، مدت‌ها پیش از ظهور دستیارهای نام آشنایی همچون سیری، الکسا یا کورتانا، یک دستیالر شخصی هوشمند تولید کرد.

کاربردهای هوش مصنوعی

در صنایع گوناگون، تقاضای بسیاری برای استفاده از قابلیت‌های هوش مصنوعی وجود دارد؛ به ویژه در سیستم‌های پاسخگویی به پرسش‌ها که از آنها می‌توان در مشاوره‌های حقوقی، تحقیقات مربوط به ثبت اختراع، اعلام هشدار و پژوهش‌های پزشکی استفاده کرد. دیگر حوزه‌های کاربرد هوش مصنوعی عبارتند از:

بهداشت و درمان: اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی قادرند خدمات ویژه‌ای همچون درمان‌های شخصی شده و تحلیل‌های رادیوگرافی ارائه کنند. دستیاران شخصی عرضه کننده خدمات بهداشتی و پزشکی می‌توانند همانند مربی زندگی (life coach) عمل کرده، زمان و شیوه مصرف داروها را به بیمار یادآور شده و ورزش یا تغذیه سالم‌تر را به افراد گوشتزد کنند.

خرده فروشی: هوش مصنوعی قادر به عرضه خدمات خرید و فروش مجازی است که در آنها پیشنهادهای شخصی شده و گزینه‌های فرآیند خرید به مشتری ارائه می‌شود همچنین به کمک هوش مصنوعی، فناوری‌های مدیریت انبار و طراحی فروشگاه نیز بهبود می‌یابد.

تولید: هوش مصنوعی می‌تواند داده‌های اینترنت اشیای کارخانه را که از تجهیزات متصل به اینترنت به دست می‌آید تحلیل کرده و میزان عرضه و تقاضای احتمالی را پیش بینی کند.

ورزش: از هوش مصنوعی برای تصویربرداری از بازی‌ها و به دنبال آن، ارائه گزارش‌های سودمند به مربیان استفاده می‌شود. این گزارش‌های سودمند به مربیان استفاده می‌شود. این گزارش‌ها می‌توانند نکاتی برای ارتقای سطح بازی‌ها، مدیریت بهتر رقابت‌ها، بهینه‌سازی استراتژی و تعیین موقعیت بهتر برای استقرار بازیکنان را شامل شوند.

چرا هوش مصنوعی مهم است؟

هوش مصنوعی فرآیند یادگیری تکراری (Repetitive Leaming) و کشف و شناسایی از طریق داده‌ها را خودکار می‌کند. اما این نکته، با اتوماسیون سخت افزاری روباتیک تفاوت دارد.

هوش مصنوعی، هوشمندی را به محصولات فعلی اضافه می‌کند. در بیشتر موارد هوش مصنوعی در قالب یک اپلیکیشن مستقل فروخته نخواهد شد. بلکه بهبود عملکرد محصولات مورد استفاده کاربران را به همراه دارد، مانند Siri که به عنوان یک قابلیت به سل جدید محصولات اپل اضافه شده است. هوش مصنوعی می‌تواند اتوماسیون، پلت فرم‌های گفت‌وگو، روبات ها و ماشین‌های هوشمند را با مقادیر انبوهی از داده‌ها ترکیب کند. این کار با هدف ارتقای بسیاری از فناوری‌های مورد استفاده در منازل و محیط‌های کاری انجام می‌شود.

هوش مصنوعی از طریق الگوریتم‌های پیشرفته یادگیری، امکان برنامه نویسی داده‌ها را فراهم می‌کند. هوش مصنوعی می تواند با کشف ساختار و قواعد موجود در داده‌ها مهارت کسب کند. در این صورت، این الگوریتم به یک دسته‌بندی کننده (Classifier)  یا پیشگو تبدیل خواهد شد. شبکه‌های عصبی دارای لایه‌های پنهانی هستند و هوش مصنوعی می واند با استفاده از این شبکه‌ها، به گونه‌ای عمیق‌تر گسترده‌تر، داده‌ها را تحلیل کند.

تا چند سال گذشته ساخت یک سامانه تشخیص تقلب با پنج لایه پنهان تقریباً نا ممکن بود ولی امروزه با توجه به قدرت شگفت انگیز توان پردازشی و نیز کلان داده‌ها این قضیه کاملاً تغییر یافته است. شما برای آموزش مدل‌های یادگیری عمیق، به داده‌های بسیار زیادی نیاز دارید زیرا آنها به طور مستقیم از دده‌ها آموزش می‌گیرند. هر چه بتوانید مدل‌ها را با داده‌های بیشتری تغذیه کنید، دقت آنها افزایش می‌یابد.

هوش مصنوعی بیشترین استفاده را از داده‌ها می‌برد. اصولاً پاسخ‌ها در داده‌ها نهفته است؛ کافی است شما آنها را در اختیار هوش مصنوعی قرار دهید. امروزه نقش داده‌ها بیش از هر زمان دیگری اهمیت یافته و این موضوع، زمینه ساز خلق یک مزیت رقابتی شده است. اگر شما در یک صنعت پر رقابت بهترین داده‌ها را در اختیار داشته باشید، حتی اگر همگان از فناوری‌های مشابه استفاده کنند بر برنده از آن بهترین داده‌ها خواهد بود.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره ۴۲۳۷