وضعیت ثابت ایران در شاخص توسعه ICT

وضعیت ثابت ایران در شاخص توسعه ICT | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

سیمین عزیزمحمدی: گزارش اخیر اتحادیه جهانی مخابرات(ITU) درباره توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات حاکی از پیشرفت مستمر در برقراری ارتباطات و استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات است. در دهه گذشته، رشد پایدار در دسترس بودن ارتبطات وجود داشته که منجر به رشد استفاده از موبایل و اخیرا پهنای باند موبایل شده است. همچنین رشد در زیرساخت‌های اینترنت ثابت و موبایل نیز نقش بسزایی در افزایش دسترسی و استفاده از اینترنت داشته است. براساس شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات(IDI) در این گزارش، ایران جزو کشورهایی بوده که توانسته این شاخص را نسبت به سال ۲۰۱۶ ارتقا دهد به طوری که این شاخص به طور متوسط در سطح جهانی معادل ۱۸/۰ واحد رشد داشته و به امتیاز ۱۱/۵ رسیده است، در حالی که این رشد برای ایران حدود ۵۴/۰ واحد بوده و در حال حاضر ۵۸/۵ است. براساس این تغییر، ایران دومین کشور پس از نامبیا بوده که توانسته بیشترین رشد را در شاخص توسعه ICT تجربه کند. به این ترتیب، ایران با یک رش چهار پله‌ای، در جایگاه ۸۱ در میان ۱۷۶ کشور قرار گرفته است. همچنین بررسی شاخص‌هایی مانند دسترسی به ICT، استفاده از خدمات آن و مهارت دیجیتالی در IDI حاکی از بهبود وضعیت ایران بوده به طوری که در شاخص دسترسی به اینترنت ایران توانسته با ارتقای ۹ پله‌ای به رتبه ۶۷ دست پیدا کند، این ارتقای رتبه درباره استفاده از ICT معادل هفت پله و درباره مهارت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات هشت رتبه است.

سایر دستاوردهای گزارش ITU

همانطور که در گزارش ITU آمده، شبکه‌های تلفن همراه به طور فزاینده‌ای فراگیر شده و در حال حاضر بازار ارائه خدمات مخابراتی را تسخیر کرده‌اند. اگرچه بسیاری از افراد، به ویژه در کشورهای در حال توسعه، هنوز هم از تلفن همراه استفاه نمی‌کنند؛ با این حال، تعداد اشتراک‌های تلفن همراه در سراسر جهان در حال حاضر بیش از جمعیت جهانی است. تعداد اشتراک‌های تلفن ثابت همچنان سقوط کرده و به کمتر از یک میلیارد دلار در سراسر جهان کاهش یافته است.

خدمات پهنای باند همچنان با رشد سریع در حال رشد است. تعداد اشتراک‌های پهنای باند تلفن همراه در سراسر جهان در حال حاضر بیش از ۵۰ در میان هر ۱۰۰  نفر است که امکان دسترسی بهتر به اینترنت و خدمات آنلاین را فراهم می‌کند. البته معرفی تکنولوژی‌های جدید تلفن همراه این روند را تسریع می‌کند مانند LTE که در حال حاضر برای اکثر کاربران تلفن همراه در دسترس است. در حال حاضر تعداد اشتراک‌های ثابت باند در سراسر جهان، در حال افزایش است، این رقم به میزان قابل توجهی از خطوط تلفن ثابت فراتر رفته است.

شکاف دیجیتالی قابل توجهی بین کشورها و مناطق و بین کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، به ویژه کشورهای کمتر توسعه یافته وجود دارد. تعداد اشتراک‌های پهنای باند موبایل در کشورهای توسعه یافته دوبرابر بیشتر از کشورهای در حال توسعه است. البته این در حالی بوده که شکاف میان کشورهای در حال توسعه بیشتر و کشورهای توسعه نیافته در سال‌های اخیر افزایش یافته است. نرخ اشتراک اینترنت موبایل در اروپا و آمریکا بسیار بیشتر از قیمت مناطق بوده، برای نمونه این رقم بیش از سه برابر در آفریقا است. مشترکان در کشورهای توسعه یافته تمایل دارند از پهنای باند بیشتری نسبت به کشورهای در حال توسعته بهره‌مند شوند.

شکاف دیجیتالی در استفاده از اینترنت و همین طور اتصال نیز مشهود است. در حال حاضر با وجود کاهش نرخ رشد سالانه، بیش از نیمی از خانوارهای جهان در حال دسترسی به اینترنت هستند.

تعداد خانوارهای آنلاین در کشورهای پیشرفته تقریبا دوبرابر کشورهای در حال توسعه و بیش از پنج برابر کشورهای توسعه نیافته است. این اختلاف در نرخ دسترسی برای کاربران فردی وجود دارد. ساکنان اروپا سه برابر بیشتر آفریقایی‌ها به طور مستقیم به اینترنت دسترسی دارند، البته این در حالی است که سرعت اینترنت در کشورهای اروپایی به مراتب بالاتر از کشورهای قاره آفریقا است.

گزارش اتحادیه جهانی مخابرات همچنان از وجود شکاف دیجیتالی جنسیتی قابل توجهی حکایت می‌کند به طوری که داده‌های جمع‌آوری شده توسط ITU نشان می‌دهد از  بین هر هفت زن، تنها یکی از آن‌ها به اینترنت دسترسی دارد، این رقم در بین مردان پنج است، یعنی از هر ۵ مرد، یکی از آنها امکان استفاده از اینترنت را دارد. این شکاف جنسیتی دیجیتال در کشورهای توسعه یافته نسبتا کوچک بوده و بیشتر شامل کشورهای در حال توسعه و کشورهای توسعه نیافته است به طوری که شکاف دیجیتالی جنسیتی در آفریقا در پنج سال گذشته به طور چشمگیری افزایش یافته است. همچنین میزان استفاده اینترنت در میان جوانان بیشتر از میانسالان و سن‌های بالاتر است. نسبت افراد ۱۵ تا ۲۴ ساله که در اینترنت هستند، بیش از ۷۰ درصد در سراسر جهان تخمین زده می‌شود.

نتایج شاخص‌های IDI

IDI یک شاخص منحصر به فرد از سطح توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشورهای جهان است. این معیار، ترکیبی از یازده شاخص مانند دسترسی، استفاده و مهارت‌های ICT و … بوده که امکان مقایسه پیشرفت‌های دیجیتالی کشورها در زمان‌های مختلف را فراهم می‌کند. براساس آن، بهترین جایگاه رده‌بندی از لحاظ توسعه ICT در سال ۲۰۱۷ به ایسلند تعلق دارد که ارزش IDI برای آن ۹۸/۸ امتیاز است. در این رده‌بندی ۶ کشور دیگر از اروپا و سه کشور از آسیا است که بازارهای رقابتی ICT را تجربه کرده‌اند و سال‌هاست سرمایه‌گذاری و نوآوری بالایی در حوزه ICT داشته‌اند. همچنین این کشورها، دارای سطوح بالایی از رونق اقتصادی، سوادآموزی و سایر مهارت‌های ICT هستند که شهروندان را قادر می‌سازد تا از دسترسی کامل به ارتباطات بهره‌مند شوند. براساس شاخص IDI، کاهش شکاف دیجیتالی بین کشورها همچنان قابل توجه است به طوری که شکاف میان کشورهای دارای بالاترین امتیاز IDI در سال ۲۰۱۷ و پایین‌ترین آن، از ۱۰ به ۰۲/۸ رسیده است که به نظر می‌رسد گام مثبتی در ارتقای درجه توسعه‌یافتگی کشورها در حوزه دیجیتال است. همچنین این گزارش ITU نشان می‌دهد ارتباطی قوی بین توسعه اقتصادی و توسعه ICT کشورها وجود دارد به طوری که در کشورهای کمتر توسعه یافته، شاخص IDI وضعیت خوبی ندارد و معمولا این کشورها در قعر جدول اتحادیه جهانی مخابرات قرار دارند.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره ۴۲۱۶