چطور وقتی پسورد خود را فراموش کردید، به مودم ADSL متصل شوید

چطور وقتی پسورد خود را فراموش کردید، به مودم ADSL متصل شوید | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

گاهی بعد از عوض کردن ویندوز، یا رفتن به دستگاهی جدید، پسورد مودم را فراموش می‌کنید و دیگر نمی‌توانید برای تغییر تنظیمات به آن متصل شوید. برای این کار باید چند مسیر را طی کنید تا در نهایت با یکی از آنها به مودم متصل شوید. به این ترتیب می‌توانید با چند حرکت ساده مشکل را حل کنید.

  1. آی‌پی دستگاه را تنظیم کنید

مودم‌های مختلف رنج آی‌پی مختلفی دارند که آن را زیر مودم‌ها می‌بینید. برای مثال آی‌پی مودم ممکن است ۱۹٫۱۶۸٫۱٫۱ باشد. عدد سوم رنج آی‌پی محسوب می‌شود. خیلی نگران نشوید، از مسیر پایین به راحتی می‌توانید آن را تغییر دهید. به کنترل پنل بروید، سپس روی گزینه Network and internet کلیک کنید. به Network and sharing center رفته و در نهایت Change adapter setting را انتخاب کنید.

روی مودم ADSL  خود کلیک راست کنید و به Properties بروید. با ۲ کلیک روی Internet protocol version 4 به محل دلخواهتان خواهید رسید. با روشن کردن بخش اول در سطح ابتدایی ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱۰ را وارد کنید. ۲ عدد اول ثابت، عدد سوم رنج آی‌پی که عموما یک یا صفر است و در نهایت یک عدد انتخابی بین ۱ تا ۲۵۶ به غیر از عدد مربوط به مودم. سطح دوم آی‌پی مودم و سطر سوم را هم آی‌پی مودم انتخاب کنید.

حالا همه چیز را تأیید کنید. به یک مرورگر رفته و آدرس مودم را که همان ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ است وارد کنید تا به مودم هدایت شوید.

  1. استفاده از رمز پیش‌فرض

در بسیاری از موارد، مودمی که از شرکت‌ها تحویل می‌گیرید، از همان نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض استفاده می‌کند. این اطلاعات یا در پشت مودم با یک برچسب نوشته یا اینکه در دفترچه اطلاعات مودم درج شده است.

برای اینکه راحت‌تر بتوانید نام کاربری را تشخیص دهید کافی است بدانید که عموما از کلمه Admin  برای نام کاربری استفاده می‌شود. اگر هم این نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض را پیدا نکردید حتما این دو گزینه را امتحان کنید:

Admin: admin یا admin: 12345 بسیاری از شرکت‌ها از یکی از این دو گزینه استفاده می‌کنند. یکی دیگر از روش‌های پیدا کردن رمز عبور پیش‌فرض مراجعه به Router passwords.com و وارد کردن مدل مودم شماست. بیشتر مدل‌های معتبر در این لیست قرار دارند که می‌توانید از آنها استفاده کنید.

  1. برگشت به حالت کارخانه

اگر نام کاربری و رمز عبور را وارد کردید اما نتوانستید وارد آن شوید، آخرین راه برگرداندن تنظیمات آن به حالت کارخانه است.

قبل از اینکه این کار را انجام دهید، در نظر داشته باشید که با انجام این کار تمام رمزها، اطلاعات و تنظیمات مربوط به سرویس ADSL که انجام شده به طور کل از دست می‌رود و باید همه آنها را دوباره انجام دهید. قبل از هر چیز، ابتدا نام کاربری، رمز عبور و اطلاعات مربوط به VPI/VCI را داشته باشید. نام کاربری و رمز عبور که مربوط به شماست و شرکت‌ها موظف به ارائه آن به شما هستند.

نگران ۲ عددی بعدی هم نباشید، این اعداد برای هر شرکت در هر شهر یکی است و با یک تماس ساده با شرکتی که از آن اینترنت گرفته‌اید به راحتی قابل وصل است. حالا آخرین کاری که باید انجام دهید. این است که دنبال یک حفره بسیار ریز پشت مودم بگردید که بالای آن نوشته شده Reset. برای انجام این کار باید یک سوزن را درون این حفره ببرید و برای چند ثانیه منتظر بمانید. مودم شما خاموش شده و بعد از چند ثانیه  روشن می‌شود. حالا دوباره در مرورگر خود آدرس ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱(برای مثال) را وارد کرده و از نام کاربری و رمز عبور پیش فرض برای ورود به آن استفاده کنید.

منبع: روزنامه همشهری/ شماره ۷۲۲۸