کشف جاسوس‌افزار اندرویدی که پیام‌های واتس‌اپ را می‌دزدد

کشف جاسوس‌افزار اندرویدی که پیام‌های واتس‌اپ را می‌دزدد | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

مهر: محققان امنیتی یک جاسوس‌افزار اندرویدی بسیار پیشرفته کشف کرده‌اند که به هکرها امکان می‌دهد پیام‌های واتس‌اپ (WhatsApp) قربانی را بدزدد. محققان امنیتی یک جاسوس‌افزار اندرویدی بسیار پیشرفته و قدرتمند را کشف کرده‌اند که به هکرها امکان کنترل کامل دستگاه آلوده را از راه دور می‌دهد.

این ابزار که Skygofree نام دارد، یک جاسوس‌افزار اندرویدی است که برای نظارت هدفمند طراحی شده است. برخی ویژگی‌های قابل توجه آن شامل ضبط صوت مبتنی بر مکان با استفاده از میکروفون دستگاه، استفاده از سرویس‌های دسترسی‌پذیری اندروید (android accessibility services) برای دزیدن پیام‌های WhatsApp و قابلیت متصل کردن دستگاه‌های آلوده‌شده به شبکه‌های وای‌فای مخرب کنترل شده از سوی مهاجمان است. Skygofree از طریق صفحات وب تقلبی توزیع می‌شود. این جاسوس‌افزار پس از نصب، آیکون خود را پنهان می‌کند و سرویس‌های پس زمینه را برای پنهان کردن فعالیت‌هایش از کاربر، راه‌اندازی می‌کند. این جاسوس‌افزار همچنین شامل یک ویژگی محافظتی است که از کشتن (killing) سرویس‌ها جلوگیری می‌کند.

Skygofree یک ابزار جاسوسی پیشرفته چندسکویی است که به مهاجمان امکان کنترل از راه دور کامل دستگاه‌هاس آلوده با استفاده از Payload reverse shell و یک معماری سرور کنترل و فرمان (C&C) را می‌دهد.

با توجه به جزئیات فنی منتشر شده از سوی محققا، Skygofree شامل چندین اکسپلویت برای افزایش امتیاز برای دسترسی root است و این مورد قابلیت اجرای payloadها، امکان اجرای shellcode و دزدیدن داده‌های متعلق به برنامه‌های دیگر مانند فیس‌بوک، لاین و وایبر را ارائه می‌کند.

سرور کنترل و فرمان (C&C) این جاسوس‌افزار همچنین مهاجمان را قادر به گرفتن عکس و فیلم از راه دور، ضبط تماس‌ها و SMS و همچنین نظارت بر موقعیت جغرافیایی کاربر، رخدادهای تقویم و هر اطلاعات ذخیره شده در حافظه دستگاه می‌کند. مرکز ماهر تاکید کرده است بهترین راه برای جلوگیری از اینکه کاربران قربانی این جاسوس‌افزار شوند این است که از دانلود برنامه‌ها از طریق وب‌سایت‌ها و لینک‌هایی که از طریق پیام یا ایمیل برایشان ارسال می‌شود، خودداری کنند.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره ۴۲۶۶