کنترل وسایل خانه از طریق ذهن به کمک ایمپلنت مغزی

کنترل وسایل خانه از طریق ذهن به کمک ایمپلنت مغزی | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

جان‌مک‌نامرا، مخترع صاحب نام شرکت IBM پیش‌بینی کرد تا ۲۰ سال آینده تراشه‌های قابل تزریق هوشمند در مقیاس نانون تولید خواهد شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از تلگراف، تراشه‌های هوشمند در آینده نزدیک قادرند تا کنترل کوچک‌ترین اجزای بدن انسان را در اختیار بگیرند و قابلیت ویژه‌ای همچون کنترل وسایل الکترونیک موجود در خانه را از طریف افکار میسر سازند.

وی معتقد است که پیشرفت تکنولوژی در آینده تا حدی چشمگیر خواهد بود که در نهایت انسان و ماشین با یکدیگر ترکیب می‌شو تا تحولی عظیم در توانایی‌های شناختی و هوشیاری انسان حاصل شود.

مک‌نامرا گفت: در آینده نزدیک ماشین‌های هوشمند به بدن انسان تزریق خواهند شد و انسان با همکاری این وسایل می‌تواند سلول‌های آسیب‌دیده را درمان کند و با قدرت شناختی مضاعف به وسایل الکترونیکی موجود در خانه تنها از طریق ذهن فرمان دهد. هدف نهایی از پیشرفت فناوری تراشه‌های قابل تزریق، ورود رایانه به  کالبد و ذهن انسان است تا به کمک آن محیط زندگی با افکار و حرکات بدن کنترل شود.

این مخترع برجسته معتقد است که ورود فناوری هوش مصنوعی به بدن انسان حتی جریانات سیاسی و اجتماعی را دستخوض تحول خواهد کرد، به طوری که شهروندان می‌توانند با شناخت بهتر نماینده خود را از طریق منابع اطلاعاتی هوشمند برای ورود به دنیای سیاست انتخاب کنند.

جان‌مک‌نامرا معتقد است که ورود هر فناوری به حریم شخصی انسان در کنار ابعاد مثبت، ابعاد منفی ناخواسته‌ای هم دارد، به طوری که طبق پیش‌بینی‌های انجام شده با نفوذ هوش مصنوعی به زندگی بشر، وضعیت کار و درآمدهای اجتماعی متحول شده و قطعا جوامع انسانی با معضل بیکاری مواجه خواهند شد.

در آینده نزدیک مفهوم فقر و ثروت نیز متحول خواهد شد. همانطور که شرایط فعلی فقر به معنای عدم درآمد کافی برای دسترسی به آخرین گوشی هوشمند است، در آینده نیز فقر به معنای عدم دسترسی به قابلیت‌های منحصر به فرد هوش مصنوعی است که با تزریق و کاشت ایمپلنت تنها برای ثروتمندان در دسترس خواهد بود.

منبع: روزنامه عصر ارتباط