گوگل و فیس بوک؛ مقصر اصلی اعتیاد کاربران به اینترنت

گوگل و فیس بوک؛ مقصر اصلی اعتیاد کاربران به اینترنت | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

ایسنا: طبق گزارش‌های منتشر شده، استفاده روزافزون از اپلیکیشن‌ها و شبکه‌های اجتماعی سلامتی روحی و جسمی کاربران را تحت تاثیر قرار داده است.

شان پارکر، مدیر اصلی شبکه اجتماعی فیس‌بوک در مصاحبه‌ای با گاردین اعتراف کرده است که استفاده بیش از اندازه و روزافزون کاربران از شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک و گوگل موجب شده است آنها عادت اعتیاد گونه‌ای به استفاده از آنها پیدا کنند. این به آن معناست که سلامتی جسمی و روحی کاربران شبکه های اجتماعی به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه افزود که کاربران جوان به خصوص کودکان بیشتر در معرض خطرات و تهدیداتی هستند که شبکه‌های اجتماعی برای آنها به ارمغان می‌آورد، چرا که آنها هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ جسمی در بهترین وضعیت عمر خود قرار دارند و در صورتی که در این شبکه‌های اجتماعی غرق شوند، صدمات و آسیب‌های جبران ناپذیری را در آینده‌ای نه چندان دور متحمل خواهند شد.

کلمه «اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی» کلمه‌ای دور از واقع نیست، بلکه بر اساس نتایج و یافته‌های نظرسنجی و تحقیقات صورت گرفته، می‌توان دریافت که کاربران به طور متوسط گوشی هوشمند همراه خود را حداقل ۱۵۰ بار در روز چک می‌کنند، به عبارت دیگر، میزان میانگین استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای کاربران اینترنتی، بسیار بیشتر از حد معمول است. بیش از ۱۵۰ بار چک کردن گوشی همراه هوشمند به معنای بیش از ۲ هزار بار کلیک کردن و لمس کردن صفحه گوشی به منظور چک کردن حساب‌های کاربری در شبکه‌های اجتماعی است. بر اساس یافته‌های این پژوهش‌ها، بیشترین استفاده کاربران از شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک و گوگل بوده است که این اعداد و ارقام همچنان رو به رشد و افزایش است. طبق آمار منتشر شده، بالغ بر ۲ میلیارد نفر در ماه و ۳/۱ میلیارد نفر در روز از فیس‌بوک استفاده می‌کنند و بیش از ۵/۱ میلیارد نفر نیز از یوتیوب استفاده می‌کنند. سایر اپلیکیشن‌ها و شبکه‌های اجتماعی نیز بالغ بر یک میلیارد کاربر را شامل می‌شوند.

شاید بتوان علت موفقیت و محبوبیت روزافزون شبکه‌های اجتماعی گوگل و فیس‌بوک را در اهمیت به حریم شخصی،سهولت در استفاده و دسترسی کاربران جست‌وجو کرد.

به طور کلی، می‌توان نتیجه گرفت شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌های مختلفی که این غول‌های تکنولوژی به بازار اینترنت عرضه کرده‌اند، سهم زیادی از استفاده اینترنت از سوی کاربران را به خود اختصاص داده و این امر موجب شده است متخصصان بهداشت و سلامت جوامع بین‌المللی در این خصوص ابراز نگرانی کنند و مقصران اصلی اعتیاد کاربران به اینترنت را غول‌های تکنولوژی ارائه دهنده این شبکه‌های اجتماعی می‌دانند.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره ۴۱۹۲