افزایش سه برابری بازار خدمات ICT تا پنج سال آینده

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

دنیای اقتصاد: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به توسعه زیرساخت‌های ارتباطی در ۴ سال اخیر، از ۴ برابر شدن تولید محتوای داخلی فضای مجازی خبر داد و گفت: تعداد کاربران ۲۰ برابر شده است. محمدجواد آذری جهرمی در سخنرانی پنجمین کنفرانس بین‌المللی فضای مجازی دهلی‌نو با اشاره به توسعه زیرساخت‌های ارتباطی در ایران طی چهار سال گذشته، گفت: در این مدت ظرفیت اینترنت بین‌الملل ۱۵ برابر، تعداد کاربران شبکه IP داخلی ۲۰ برابر، تعداد استفاده‌کنندگان باند پهن ۱۰ برابر و ظرفیت ترانزیت شمال- جنوب را ۱۵ برابر افزایش دادیم. وی افزود: ضمن اینکه در حال حاضر ۱۹ مرکز داده استانی دایر هستند و خدمات الکترونیکی سه برابر افزایش یافته است.

وزیر ارتباطات ادامه داد: بیش از ۲۳ هزار تیم تدوین نرم‌افزار و ۴ هزار و ۵۰۰ شرکت نوپا محصولات خود را وارد بازار کرده و ۱۵ هزار شغل ایجاد کرده‌اند. جهرمی تاکید کرد: ضمن اینکه با افزایش سه برابری حم بازار برای خدمات و محتوای مرتبط با ICT رو به رو بودیم. براین اساس برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا این حجم از بازار تا پنج سال آینده، سه برابر دیگر افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه به دلیل استفاده از خدمات ICT مصرف سرانه انرژی نسبت به زمانی که چنین خدماتی در دسترس نبود به صورت چشمگیری کاهش پیدا کرده است، گفت: برای چهار سال آینده نیز علاوه بر گسترش خدمات و کاربر اینترنت، در نظر داریم فناوری‌های جدید و کاربردهای نوین آن مانند IOT (اینترنت اشیا)، تجزیه و تحلیل داده‌های کلان، هوش مصنوعی، شهرهای هوشمند و دولت موبایل را ارائه کنیم و امنیت شبکه را ارتقا دهیم. وزیر ارتباطات اظهار کرد: همان‌گونه که اطلاعات و سلیقه‌های شخصی در بسیاری از کاربری‌ها و موتورهای جست و جو در سطح بین‌الملل برای اهداف تجاری جمع می‌شوند، احترام به حقوق شخصی در اینترنت به سرعت در حال افول است.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره ۴۲۰۲