بیت‌کوین سقوط آزاد کرد

بیت‌کوین سقوط آزاد کرد | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

دنیای اقتصاد: همزمان با زلزله تهران، پیکره ژاپنی بیت‌کوین نیز به لرزه درآمد و ارزش هر واحد از آن نزدیک به ۸ هزار دلار فرو ریخت. بیت‌کوین پس از رکورد شکنی های متوالی در طول چند هفته اخیر، از قیمت ۱۰ هزار دلاری تا سقف ۲۰ هزار دلاری پیش رفته بود؛ اما پس از فرو کش تب استقرار بازارهای آتی دوگانه در شیکاگو، یا فقدان عناصر حمایتی روبه‌رو شد و دیروز تا قیمت ۱۲ هزار و ۱۰۰ دلاری سقئط ارز رمز نهاد موجب شد اقتصاد دانانی که نسبت به وجود حباب بیت‌کوین هشدار داده بودند. فضای خبری بازارهای جهانی را تصرف کنند. هر چند پدیده حباب، به دلیل نبود شواهد کافی و دلایل علمی مستند در حد یک فرضیه باقی مانده، با این حال برخی از کارشناسان روز موعود درهم شکستن بیت‌کوین را نزدیک دانسته‌اند.و با گذر از جو حاکم علیه ارزهای رمز نهاد، پاسخ به پرسشی که چرایی افت نزدیک به ۴۰ درصد ارزش بیت‌کوین را جست‌وچو می‌کند با اشاره به ۷ دلیل عمده امکان پذیر است. کلیات این دلایل به وجود شبهه در خصوص امنیت کافی در کارگزاری‌های فعال، محدودیت حجم فعالیت پولی در شبکه، رشد هزینه ثبت راکنش ها، آربیتراژ حاکم بر بازار این پدیده دیجیتالی، ظهور اواع ارزهای رمز نهاد جدید همزمان با انشقاق «بیت‌کوین کش» از بیت‌کوین «ساتوشی» (پدر مجازی بیت‌کوین)، افزایش هزینه الکتریسته مصرفی روزانه شبکه و در آخر، گمانه‌زنی های جدید درباره بیت‌کوین‌های میلیونی که سال‌ها در شبکه وارد نشده‌اند و تحت کنترل «وال»ها یا «نهنگ‌های قاتل» بازار بیت‌کوین هستند، مربوط می شود. «دنیای اقتصاد» در این گزارش، هفت دلیل سقوط ۴۸ ساعته بیت‌کوین را بررسی کرده است.

مجازات بیت‌کوین با هفت گناه کبیره

رویای «ساتوشی ناکاموتو»ی ژاپنی برای استقرار اتوپیای ارزی در سال ۲۰۱۷ میلادی با بازدهی شگفت‌انگیز ناقوس بانک‌های مرکزی سراسر دنیا را به صدا در آورد؛ اما رویای ساتوشی پس از رشد نزدیک به ۲۲۰۰ درصدی سال جاری میلادی که تا چند روز گذشته ثبت کرده بود، با سقوط ۸ هزار دلاری به لرزه افتاد. زلزله در بازار بیت‌کوین، رویای شیرین دموکراسی دیجیتالی و آزادی پولی ناکاموتو را به کابوس هبوط مبدل ساخت. اسکلت ساختمان ژاپنی که تا همین هفته پیش، ضد زلزله به نظر می‌رسید، دچار خسارت فراوانی شد و ارزش بازار آن از حدود ۳۵۰ میلیارد دلار به ۲۱۵ میلیارد دلار کاهش یافت. این افت شدید سبب شد سرمایه‌گذارانی که در بازار نقدی و آتی ظرف کمتر از ۴۸ ساعت چند هزار دلار متضرر شده بودند، شوکه شده، خود را میان برزخ دیجیتالی حس کنند که راه خروج از آن به هیچ وجه مشخص نیست. یک معامله گر فعال در بازار آتی که بیت کوین نزدیک به ۸۰۰۰ دلار زیان دید. با این اوصاف، بررسی دلایل هفت گانه‌ای که به هفت گناه کبیره بیت‌کوین تشبیه شده‌اند، سقوط ۴۰ درصدی این ارز رمز نهاد را تا حدی روشن می‌کند. سه دلیل از هفت گانه موجود به شرایط تراکنش های بیت کوین در شبکه بلاک چین مربوط می‌شود. الگوریتم شبکه این ارز رمز نهاد در بیشترین حالت، امکان ثبت ۴۰۰ هزار تراکنش را به صورت روزانه مهیا می‌کند. که برای یک ارز با این ارزش بازار، بسیار ناچیز است. این محدودیت در طول چند ماه اخیر باعث شد، هزینه‌ ثبت هر تراکنش در نوبت‌های متعدد چند برابر شود و تا ۳۲ دلار به ازای یک تراکنش برسد.

مانیفست بیت‌کوین بر پایه عدالت اجتماعی بنا شده بود که بر ارزان بودن هزینه ثبت تراکنش‌ها تکیه داشت؛ اما رشد هزینه ثبت تراکنش ها، محدودیت سقف روزانه تعداد ورودی تراکنش ها در بلوک‌های شبکه و رسیدن هزینه مصرف برق آن به اندازه برق مصرفی در یک کشور اروپایی مانند دانمارک، در کنار یکدیگر سه گانه ضد بیت‌کوین را شکل دادندکه به انشقاق در شبکه بیت‌کوین منتهی شدند. محدودیت شبکه بلوکی ارز رمز نهاد در ماه آگوست با بروز جبه‌ای از مخالفان که سعی داشتند استخراج بیت‌کوین را ارزان‌تر و آسان تر کنند، به ظهور «بیت‌کوین کش» (Bitcoin C ach)که سازنده دلیل چهارم بود، منتج شد. بیت‌کوین کش با اینکه اشتراک زیادی با منشا خود دارد؛ تعداد تراکنش های ممکن را افزایش داد، هزینه تراکنش‌ها را کاست و میزان مصرف برق را نیز کاهش داد. با این تفاسیر، عده‌ای به سمت شبکه جدید جذب شدند تا بر تعداد رقبای جدی بیت‌کوین افزوده شود. بالطبع افزایش رقبای رسمی (ارزهای رمز نهاد غیر رسمی بسیار زیاد هستند) که تا به حال از عدد ۱۳۰۰ نیز عبور کرده‌اند، بیت‌کوین را با خطر مواجه کرده است. یکی دیگر از مزایایی که برای بیت‌کوین به عنوان پشتوانه تلقی می‌شد، امنیت آن بود. پنجمین دلیل با اینکه به امنیت اثبات شده شبکه بیت‌کوین مربوط می‌شود. در هفته‌ای که گذشت شرکت کره‌ای «Youbit»(واقع در کره جنوبی)، ۱۷ درصد از دارایی‌های خود را طی یک حمله سایبری از دست داد که موجب ور شکستگی این کارگزاری بزرگ شد. شرکت‌های زیادی با این مشکل مواجه شده‌اند که به نتاامن بودن سرورهای خود کارگزاری‌ها مربوط می‌شود. با اینکه بیت‌کوین بی‌تقصیر به نظر می‌رسد؛ اما سرمایه‌گذاران به این اخبار واکنش منفی نشان داده، از خرید و فروش پرهیز کردند. دلیل ششم همان طور که در گزارش روز چهارشنبه «دنیای اقتصاد» به آن اشاره شده بود، آربیتراژ مکانی و زمانی بیت‌کوین است که سودگیری را تا ۱۰ درصد از ارزش هر ارز ساتوشی ممکن ساخته بود، به عنوان مثال روز سه‌شنبه هفته گذشته، تفاوت قیمت ۲۰۰۰ دلاری برای سفته‌بازان مهیا بود. در انتها، هفتمین عاملی که زلزله شدید را در بازار بیت‌کوین فعال کرده بود به موج سازانی مربوط بود که به تعبیری مالک نزدیک به ۲۰ درصد از بیت‌کوین های موجود هستند. این افراد یا گروه ها که به «وال»ها و «نهنگ‌های قاتل» معروف شده‌اند، چند سالی است که بیت‌کوین‌های خود را به بازار وارد نکرده و قدرت زیادی در جابه‌جایی قیمت آن دارند. در صورتی که یکی از این وال‌ها وارد بازار شود یا دارایی خود را به هر گونه‌ای فعال کند، بازار دچار نوسانات بزرگی خواهد شد. که معلوم نیست به کجا ختم شد. ارتکاب نمادین بیت‌کوین به این هفت گناه کبیره، قیمت این ارز رمز نهاد را با دامنه ۴۵۰۰ دلاری نوسانی کرد.

روز گذشته اونس فلز زرد بالاتر از مرز مقاومتی ۱۲۶۵ دلاری نوسان می کرد و به قیمت ۱۲۷۵ دلاری هم رسید و در ساعت ۲۰ دیشب قیمت آن ۱۲۷۴ دلار بود اما تصویب نهایی طرح مالیات و اشتغال ترامپ و ارسال آن به دفتر رئیس جمهوری در کاخ سفید، شاخص دلار را پشتیبانی نکرد.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره ۴۲۲۲