فارسی؛ یازدهمین زبان پرطرفدار وب

فارسی؛ یازدهمین زبان پرطرفدار وب | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

با افزایش کاربران اینترنت و فعالیت‌های جامعه برنامه‌نویسان، روزنامه‌نگاران، وبلاگ نویسان و تولید کنندگان فکر و محتوا، زبان فارسی با یک جهش بلند به رتبه یازدهمین زبان پرطرفدار وب در جهان دست پیدا کرده است. فارسی اکنون در فضای وب یک رتبه بالتر از زبان ترکی و ۵ رتبه بالاتر از زبان عربی قرار دارد و به این ترتیب محبوب‌ترین زبان منطقه غرب آسیا و خاورمیانه در شبکه جهانی وب محسوب می‌شود. سهم بالاتر برای یک زبان در وب نه تنها نشانه زنده بودن و میزان فراگیری آن زبان است بلکه نشانه‌ای از توسعه وب و صنایع و توانایی های وابسته به آن نیز محسوب می‌شود. سایت ترابرد بر اساس تازه‌ترین گزارش  W3tech در این رابطه اعلام کرده که زبان فارسی در حدفاصل سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ سهم خود را از ۶٫ درصد به ۱٫۷ درصد افزایش داده است. زبان انگلیسی به هر حال همچنان پر استفاده‌ترین زبان در فضای وب است و به تنهایی ۵۱٫۲ درصد از محتوای وب را شامل می‌شود. البته این مقدار به نسبت سال ۲۰۱۱ کاهش داشته است.

گسترش زبان های غیر انگلیسی در وب به معنای تنوع محتوایی وب و تلاش فرهنگ‌های مختلف برای روزآمد سازی خود است. از این جهت نیز رشد شتابان فارسی در وب نویدبخش توانایی محتوایی ایران به حساب می‌آید.

موفقیت با افزایش دسترسی به اینترنت رشد سرعت و گسترش دسترسی به اینترنت در کنار بنیه قوی فرهنگی و علمی زبان فارسی و همچنین سیاستگذاری کشور برای توسعه خدمات و اطلاع‌رسانی مبتنی بر وب را می‌توان از مهم‌ترین عوامل این پیشرفت به حساب آورد.

بر اساس گزارش‌هایی که به تازگی منتشر شده تعداد کاربران اینترنت در ایران از سال ۲۰۰۰ تاکنون بیش از ۲۲ هزار درصد افزایش داشته است. ایران اکنون در جدول کشورهای دارای بیشترین کاربران اینترنت رتبه ۱۶ را دارد. کاربران اینترنت ایران تا ۳۰ ژوئن  ۲۰۱۷ (نهم تیرماه) ۵۶ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر تخمین زده شده است. بر اساس گزارشی که وزارت ارتباطات منتشر کرده ۴۷ میلیون از این کاربران از اینترنت موبایل استفاده می‌کنند که نقش مهم گسترش این فناوری در کشور را نشان می‌دهد. سرانه دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت در ابتدای دولت یازدهم یک کیلوبیت بر ثانیه رسیده بود که هم اکنون این پارامتر به ۳۵ کیلوبیت بر ثانیه رسیده است. این در حالی است که دسترسی کاربران ایرانی به شبکه‌های اجتماعی مهمی مانند توییتر امکان‌پذیر نیست. وزیر ارتباطات که پیش از این اعلام کرده بود در تلاش برای رفع فیلتر توییتر است به تازگی در توییتی اعلام کرد حضور علما و ائمه جمعه در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند به گشایش فصل جدیدی در این عرصه کمک کند.

منبع: روزنامه همشهری/ شماره ۷۲۴۶