Face ID اپل جدید نیست

Face ID اپل جدید نیست | طراحی سایت

واحد جمع آوری خبر طراحی سایت rsmedia تقدیم می کند:

آی‌تی‌ایران: همانطور که می‌دانید، سیستم تشخیص چهره(Face ID) که اپل چند هفته پیش معرفی کرد، ویژگی اصلی و شاخص آی‌فون ۱۰ این کمپانی محسوب می‌شود که توجه علاقه‌مندان سراسر دنیا را هم به خود جلب کرده است. نکته جالبی که بسیاری از افراد از آن مطلع نیستند اینکه مایکروسافت قبل از اپل موفق به اختراع و به کارگیری این سیستم شده و جالب‌تر اینکه از سال ۲۰۱۵ تاکنون هم از این تکنولوژی در «سرفیس پرو ۴» این شرکت استفاده کرده است. این سیستم‌ با تشخیص چهره کاربران، به آنها مجوز ورود به ویندوز را می‌دهد. با اینکه هنوز مشخص نیست که دقت این سیستم روی آی‌فون ۱۰ چگونه است اما می‌توان با اطمینان گفت که این ویژگی روی سرفیس پرو ۴ مایکروسافت بدون نقص عمل می‌کند. این ویژگی با نام Windows Hello برای کاربران مایکروسافت شناخته می‌شود و حتی یک از ویندوز فون‌های اچ‌پی هم به همین سیستم مجهز است.

این سیستم برای اسکن چهره صاحب سرفیس، ابتدا از او می‌خواهد برای چند ثانیه به لنز دوربین جلویی دستگاه خیره شود.

در صورت تمایل نیز کاربر با تکرار این پروسه می‌تواند شناسایی چهره‌اش از سوی این سیستم را ارتقا دهد. این کار بیشتر برای کاربرانی که هنگام کار با کامپیوتر از عینک استفاده می‌کنند بسیار مفید است (یک بار عینک و یک مرتبه بدون عینک). پس از انجام این مرحله، سیستم Windows Hello به خوبی عمل خواهد کرد و چهره کاربر را در سریع‌ترین زمان ممکن و بدون تأخیر تشخیص خواهد داد.

ضمنا از آنجایی که دوربین جلویی سرفیس از تکنولوژی مادون قرمز بهره می‌برد، در تاریکی شب هم به خوبی عمل می‌کند و حتی در صورتی که این سیستم موفق به تشخیص چهره کاربر نشود( البته تا به حال این اتفاق نیفتاده)، شخص می‌تواند با تایپ کردن رمز عبور وارد ویندوز شود. بنابراین از این حیث جای هیچ نگرانی نیست.

Windows Hello در این دو سه سال پیشرفت قابل توجهی داشته است. برای مثال میزان خطای این سیستم در مدل‌های اولیه سرفیس پرو ۴ که امسال معرفی شد کمتر از یک درصد است. نکته جالب اینکه تاکنون هیج اخباری در رابطه با شکستن قفل و زیر سوال رفتن امنیت این سیستم در تمام این مدت منتشر نشده است.

مهم‌تر اینکه این سیستم تصویر اسکن شده چهره شما را درون کامپیوتر نگهداری نمی‌کند و تنها کدهای مورد نیاز برای تشخیص چهره شما را در کامپیوتر ذخیره می‌کند. اپل هم ادعا می‌کند که از همین روش در سیستم تشخیص چهره آی‌فون ۱۰ استفاده کرده است. حال باید دید عملکرد سیستم تشخیص چهره‌ آی‌فون ۱۰ چگونه خواهد بود و آیا درصد خطای آن به خوبی Windows Hello مایکروسافت خواهد بود یا خیر؟

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره ۴۱۷۷